بلورشناسی هندسی

بلور ها اجسامی جامد با ساختمان داخلی منظم و شکل هندسی معمولا مشخص که به واسطه ی داشتن سطوح سخت و متقاطع در امتداد اضلاعی مستقیم احاطه شده است که جهت این سطوح  رابطه ی نزدیک با ساختار درونی آن دارد.شناخت بلور مقدمه ی شناخت کانی ها و دریچه ی ورود به دنیای گوهرشناسی است

شیمی بلور

ساختار بلوری به ساختار و جهت‌گیری اتم‌ها ، یون‌ها ، یا مولکول‌های داخل بلور جامد یا مایع گفته می‌شود. ساختار بلوری و شیمی بلور نقشی اساسی در بسیار از خواص فیزیکی ایفا می‌کنند. از جمله این نقش‌ها می‌توان به رخ، نوارهای الکترونی، و شفافیت بصری اشاره نمود.

کانی شناسی

کانی شناسی یکی از شاخه های مهم علم زمین شناسی است که کاربرد های بسیار زیادی در زندگی انسان دارد . همه ی مواد اولیه مورد نیاز بشر و حتی زیور آلات قمیتی مورد استفاده ی او به نحوی به کانی ها باز می گردند. بشر از زامان پیداش مشغول استفاده از کانی ها بوده است.

پتروگرافی

سنگ‌نگاری یا پتروگرافی شاخه‌ای از سنگ‌شناسی است که در آن منشأ سنگ‌ها ، به‌ویژه فرایند تشکیل آن‌ها ، مورد مطالعۀ علمی قرار می‌گیرد. این مطالعات در واقع آغازگر سنگ‌شناسی است که در ادامه به دلیل و نحوهٔ تشکیل سنگ‌ها منتهی می‌شود که در سنگ‌زایی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

برای دانلود به روز ترین مقالات درباره ی بلور شناسی ، شیمی بلور ، کانی شناسی ، پتروگرافی روی تصویر مرتبط با هر موضوع کلیک کنید تا به صفحه ی دانلود منتقل شوید