موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

اینکلوژن های گوهر ها چیستند؟

بزرگنمایی دری را به سوی بعد شگفت انگیز دنیای درونی سنگ های قیمتی در گوهرشناسی باز می کند  . شگفتی هایی را خواهید دید که می توانند با زیبایی و جذابیت خود جواهر رقابت کنند. اینکلوژن های سنگ های قیمتی همچنین می تواند نشان دهد که چگونه یک جواهر تشکیل شده است و اینکه آیا یک سنگ طبیعی یا مصنوعی است. برخی از جواهرات دارای اجزای خاصی هستند که ممکن است سایرین آن را نداشته باشند. برخی از اجزاء فقط در یک گونه سنگ قیمتی یا حتی در یک معدن منفرد رخ می دهد!

این کریستال آپاتیت گرد رنگ های تداخلی را بین قطب های متقاطع در یک اسپینل برمه ای نشان می دهد

اسپینل طبیعی، تانزانیا؛ ماهنگه.” عکس از بیلی هاگ ، گوهرشناسی لوتوس

اینکلوژن یک گوهرسنگ چیست؟

به عبارت ساده ، هر ماده ای است که در داخل کانی دیگری به دام افتاده است در حالی که آن کانی تشکیل می شود. برای مثال، کریستال‌ها ، حباب‌های مایع یا گاز ، یا حتی شکستگی‌های ناشی از مواد رادیواکتیو می تواند اینکلوژن های سنگ های قیمتی باشند . از آنجایی که محققان به طور مداوم انواع جدیدی از اینکلوژن ها را کشف می کنند، فهرست اینکلوژن ها هرگز نمی تواند کامل باشد.

این کوارتز دارای اینکلوژن های نفت می باشد. عکس توسط لوسیانا باروسا. کپی رایت سایت کریتیو کامانز

دیدن اینکلوژن های گوهر ها

اینکلوژن ها در شناسایی بسیاری از گونه های سنگ های قیمتی مفید هستند . با این وجود ، مشاهده اجزاء ممکن است دشوار باشد. برای مطالعه آنها، گوهرشناسان اغلب از یک میکروسکوپ، ترجیحاً میکروسکوپی با نور میدان تاریک استفاده می کنند. در حالی که بزرگنماییX 30-60 (محدوده اکثر میکروسکوپ های استریوسکوپی) ممکن است بسیاری از موارد را نشان دهد ، برخی از کوچکترها به بزرگنمایی ۲۰۰X یا بیشتر نیاز دارند.

دانستن نحوه استفاده از میکروسکوپ و تکنیک‌های مختلف نورپردازی ، مهارت‌های ضروری برای شناسایی اینکلوژن ها هستند. با این حال، فوکوس کردن جزئیات کوچک در برخی موارد ، اگر غیرممکن نباشد ، اغلب بسیار چالش برانگیز است. گاهی اوقات ، دانشجویان گوهرشناسی می توانند به راحتی در مورد آنچه که از طریق بزرگنمایی می بینند، نتیجه گیری کنند.

نمایی از اینکلوژن های کشیده شده در یک الماس تراش خورده

چطور اینکلوژن های گوهر ها را تشخیص دهیم

مسیر دید صحیح بسیار ضروری است . به عنوان مثال ، آیا می توانید در تصویر گارنت زیر  اینکلوژن ها را تشخیص دهید؟ تشخیص اینکه بلور هستند یا حباب هستند دشوار است. همانطور که معلوم است، آنها بلور اند . این بدان معنی است که اینکلوژن تصویر یک کریستال است. این کریستال نشان دهنده این است که این گارنت یک گارنت طبیعی است ، در حالی که حباب ها نشان دهنده یک ماده مصنوعی ارزان قیمت هستند. بنابراین، شناسایی صحیح این اینکلوژن ها بسیار مهم است.

حباب یا کریستال؟

اگر شما اینکلوژن ها را به وضوح تشخیص ندهید نباید تشخیص گوهر سنگ شما بر پایه آنها شود. اگر شک دارید به تمام سرنخ های موجود نگاه کنید. رویه ی استاندارد شناسنایی گوهر ها بر اساس اطلاعات کافی به دست آمده است. یادگیری مکان یابی اینکلوژن ها و تمایز انواع آنها نیازمند تمرین است. تصاویر و توضیحات فقط به عنوان راهنما عمل می کنند. دانشجویان گوهرشناسی باید تا حد امکان سنگ های قیمتی را بررسی کنند. ابتدا از لوپ و سپس میکروسکوپ خود استفاده کنید. تمرین را ادامه دهید تا زمانی که در یافتن و شناسایی اینکلوژن ها متخصص شوید.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *