موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

Ametrine-آماترین

آمترین-Ametrine

آمترین (Ametrine) به طور طبیعی یک کوارتز است که از ترکیب ۵٠/۵٠ آمتیست و سیترین به وجود می آید این سنگ مخلوطی از رنگ ارغوانی و رنگ لیمویی با مناطقی به رنگ زرشکی به همراه زرد یا نارنجی می باشد. آمترین یا تریستین (Trystine) که در موارد تجاری بولیویانیت (Bolivianite) نیز نامیده می شود.  رنگ قابل نمایان در داخل آمترین به دلیل اکسید آهن در داخل کریستال است و در زمان شکل گیری کریستال به علت تغییر دما به وجود می آید.

افسانه ای وجود دارد که آمترین اولین بار در اروپا به وسیله (Conquistador) به ملکه ی اسپانیا هدیه شد و بعد از آن معدن آناهی (Anahi) در بولیوی به ملکه داده شد. تقریباً همه ی آمترین های تجاری در دسترس از معدن آناهی(Anahi) واقع در شرق بولیوی استخراج می شوند البته معادنی نیز در هند و برزیل وجود دارند ولی از لحاظ ابعاد و کیفیت قابل قیاس با معدن بولیوی نیستند.

در سال ١٩٩۴ یک آزمایشگاه روسی اقدام به تولید آمترین های مصنوعی به رنگ های زرد- سبزیا آبی- طلایی کرد؛ البته این رنگ ها صرفاً در سنگ های مصنوعی دیده می شود. برای تشخیص سنگ مصنوعی از طبیعی کافیست سنگ را به حالت چپ و راست چرخانده، در صورتی که در میان سنگ کریستال بی رنگ شبیه مستطیل دیدیم به این موضوع پی می بریم که سنگ مصنوعی است ؛ در ضمن Gas bubble نیز یکی از فاکتورهای مصنوعی بودن سنگ است.

آمترین-Ametrine

 

رنگ:
شفافیت: شفاف تا کدر
سختی مو:۷
وزن مخصوص: ۲.۶۵
ضریب شکست نوری: ۱.۵۵۴-۱.۵۵۳
خواص نوری: U تک محوره (+)
بازگشت نوری: DR
شکست دوگانه: ۰.۰۰۹
تفرق نور: ۰.۰۱۳
سیستم کریستالی: هگزاگونال
رنگ سائیدگی: سفید
فرم شکستگی: صدفی
کیلواژ: ندارد
جلاء: شیشه ای
ترکیب شیمیایی: Sio2
جرم مولکولی (gm): 60.08
فلورسانس: ندارد

 

آمترین-Ametrine

آمترین-Ametrine

آمترین-Ametrine

گوهر سنگی با دورنگ

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *