موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

آکوامارین-Aquamarine


آکوامارین (Aquamarine) ،از خانواده بریل هاست .بریل شفاف ،به رنگ روشن با زمینه آبى یا سبز دیده مى شود که به خاطر شباهتش به آب دریا ،به این نام نامیده شده و به ندرت مى توان چاتویانسى ضعیفى را در این کانى مشاهده نمود معمولا براى افزایش مرغوبیت ،آن را گرم مى کنند.بنابراین تقریبا تمام آکوامارین هایى که در بازار یافت مى شود تحت عمل گرم کردن قرار گرفته اند.

 

آکوامارین - Aquamarine

 

ترکیب شیمیایی: Be3AL2Si6O18+ Fe

سیستم کریستالی: هگزاگونال

وزن مخصوص: ۵۸۹/۲ – ۵۶۷/۱

سختی ۸ – ۵/۷

جلا: شیشه ای

استحکام: خیلی خوب

آکومارین

آکوامارین (به زبان لاتین: آب دریا) به بریلی که دارای رنگ آبی باشد گفته می شود. بیشتر اوقات آکوامارین دارای هاله رنگ سبز می باشد که معمولاً با انجام بهسازی به روش حرارت هاله سبز را از بین می برند.

آکوامارین بسیار مقاوم و براى جواهر سازى ،مناسب است.بهترین نمونه هاى آن در برزیل دیده شده ،اگر چه در روسیه ،نیجریه و ماداگاسکار هم یافت مى شود.کانى هاى بریل ،بیشتر به صورت بلورهاى آکوامارین دیده مى شود .آکوامارین با کیفیت پائین در اثر حرارت تا ۴۰۰ درجه سانتى گراد به رنگ آبى سیر (مرغوب) تبدیل مى گردد.بلورهاى این کانى ،شکننده و درشت هستند ؛ اما شفافیت آنها مثل بلور زمردى است که ترک دار باشد عنصر تولید کننده رنگ در آکوامارین آهن است که به صورت بسیار جزئى ،جانشین آلومینیم  مى شود و در شبکه آن کانال هاى رشته مانند  و توخالى وجود دارد که نور را منعکس مى کند .در مواقعى که خطوط رشد به وفور در بلور موجود باشد ،پدیده “چشم گربه ” یا حتى ” آستریزم ” مشاهده مى وشد .کشور برزیل ،مهم ترین تولید کننده آکوامارین در دنیا است.

 

آکوامارین - Aquamarine

آکوامارین ها حاوی چه اینکلوژن هایی هستند؟

اینکلوژن ها از ویژگی های جالب این سنگ قیمتی هستند. بریل و به طور خاص آکوامارین به داشتن لوله‌های توخالی (hollow tubes) دراز معروف هستند . این ویژگی متمایز می تواند به شناسایی یک جواهر به عنوان عضوی از خانواده بریل کمک کند.

آکوامارین ها ممکن است دارای اینکلوژن های  فلزی مانند بیوتیت(biotite)، هماتیت (Hematite) ، ایلمنیت(Ilmenite)، فلوگوپیت (Phlogopite)، پیریت (Pyrite) و   روتیل (Rutile) در skeletal crystals باشند (skeletal crystals :کریستالی است که تحت شرایط رشد سریع و در حالت  ابراشباع رشد می کندو اتم ها با سرعت بیشتری به لبه ها و گوشه های کریستال در حال رشد اضافه می شوند تا به مراکز کریستال ها در نتیجه منجر به شکل های منشعب و درخت مانند می شود) .

آنها همچنین ممکن است حاوی کریستال های آپاتیت (Apatite)، کاسیتریت (Cassiterite) ، اپیدت (Epidote) ، گارنت (Garnet)، مسکویت (muscovite) باشند. کوارتز و تورمالین  باشند _ برخی از سنگ ها حاوی “ستاره های برفی” (snow-قطرات مایع با شکل نامنظم و شبیه ستاره) هستند.

 

آکوامارین - Aquamarine

آکوامارین‌ تراش خورده با اینکلوژن تورمالین

چگونه از جواهرات آکوامارین خود مراقبت کنیم

اگرچه آکوامارین‌ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند و می‌توانند به خوبی در برابر خراشیدگی ناشی از سایش روزمره مقاومت کنند با این حال، آکوامارین‌ها ممکن است به تکنیک‌های تمیز کردن مکانیکی یا بخار واکنش خوبی نشان ندهند و خطر خرد شدن را افزایش دهند.

 همیشه می توانید از یک برس نرم، مواد شوینده مناسب و آب گرم برای تمیز کردن ایمن  جواهرت خود استفاده کنید.

 

حلقه ی آکوامارین

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *