موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

مالکیت شهاب سنگ

حکم دادگاه در باره مالکیت شهاب سنگ در سوئد

مالک زمینی که در آن یک شهاب سنگ سقوط کرده بود، سرانجام در نبردی قانونی توانست حق مالکیت بر آن جرم آسمانی را به دست بیاورد.

در ۷ نوامبر ۲۰۲۰ یک شهاب‌سنگ ۱۴ کیلوگرمی بر روی یک ملک خصوصی در اوپلاند در شمال استکهلم سقوط کرد. در دسامبر همان سال دو زمین‌شناس این شهاب‌سنگ را پیدا کردند و در نهایت آن را به موزه ملی تاریخ طبیعی سوئد تحویل دادند.

با این حال مدتی بعد «یوهان بنزلستیرنا فون انگستروم»، مالک زمینی که در آن شهاب‌سنگ افتاده بود، پیدا شد و پرونده‌ای قضایی را برای تملک شهاب‌سنگ به راه انداخت.

دادگاه ابتدا در دسامبر ۲۰۲۲ حق را به یابنده‌های شهاب‌سنگ (آندریاس فورسبرگ و آندرس زترکویست) داد و استدلال کرد که این شهاب‌سنگ بخشی از دارایی محسوب نمی‌شود و در واقع یک دارایی منقول بدون مالک است.

 

صاحب زمین اما به حکم صادره اعتراض کرد و درخواست تجدید نظر داد.

در نهایت دادگاه استیناف سویالاند اعلام کرد زمینی که شهاب سنگ روی آن فرود آمده، حاوی آهن است و از آنجا که شهاب‌سنگ نیز از آهن ساخته‌شده «نمی‌توان شهاب‌سنگ را به راحتی از آنچه معمولاً به عنوان دارایی (غیرمنقول) تلقی می‌شود تفکیک کرد.»

این دادگاه گفته است شهاب‌سنگ «از موادی تشکیل شده که از قبل در زمین وجود داشته‌اند» و به همین خاطر مالک زمین اجازه تملک آن را دارد.

مالکیت شهاب سنگ

قاضی رابرت گرین گفت که شهاب سنگ ها یا تخته‌سنگ‌های فضایی را باید «بخشی از اموال غیر منقول، درست مانند سنگ‌های دیگر، در نظر گرفت حتی اگر به طور شهودی احساس شود که شیء‌ای خارجی و بیگانه برای زمین است.»

در حکم دادگاه آمده است: «قانون سوئدی موسوم به ‘Allemansraetten’ ممکن است به هر کسی اجازه پرسه زدن آزادانه در سوئد را به شرط احترام به طبیعت و حیوانات بدهد، اما به کسی حق مالکیت یک شهاب‌سنگ را  که از ملک شخص دیگری بردارد، نمی‌دهد.»

 

منبع:euronews

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *