موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

مراحل ثبت معدن گوهرسنگ

برای گوهر دو تعریف وجود دارد در برخی منابع از آن به عنوان ماده یا متریال نام برده می شود و در منابع دیگر به آن کانی یا سنگ گفته می شود در مجموع گوهر، هر ماده، کانی یا سنگی است که تعدادی از خصوصیات ویژه از جمله زیبایی، مقاومت،کمیابی، با ارزش بودن و قابلیت حمل و نقل را داشته باشد. در ادامه به مراحل و شرایط ثبت معدن گوهرسنگ در کشورمان می پردازیم.

 1. متقاضی حقیقی دارای حداقل ۱۸ سال سن باشد.
 2. اشخاص حقیقی و حقوقی دارای گواهی صلاحیت فنی و مالی باشند.
 3. دارای سابقه معدنی یا شرکت معدنی باشد.
 4.  متقاضی حقوقی دارای شرکت معدنی با موضوع موارد مشخص در امور معادن باشد.
 5.  جزء کارکنان رسمى دولت در وزارت معادن و فلزات و شرکت ها و سازمان هاى تابعه دولتى نبوده و یا یک سال از قطع اشتغال او گذشته باشد.
 6. از این پس معادن گوهرسنگ فقط به همکاران حقیقی و حقوقی زنجیره و صنف گوهرسنگ واگذار خواهند شد.

 

 

 

 

جدول امتیاز صلاحیت فنی و مالی معدن اشخاص حقوقی

  1. در محاسبه امتیاز ارزیابی دانش فنی برای اعضا هیئت مدیره نیازی به ارائه لیست بیمه نمی‌باشد.
  2. حداکثر کسب ۶ امتیاز در هر بخش توان مالی و توان فنی شرط لازم برای صدور گواهی فنی و مالی است.
  3. حداقل کسب ۲۰ امتیاز با رعایت بند “ب” جهت صدور گواهی فنی و مالی الزام است.
  4. امتیاز هلدینگ‌ها و کنسرسیوم‌ها مجموع امتیاز کسب شده توسط خود و زیر مجموعه است.
  5. حد نصاب معاملات کوچک: حد نصابی که در بخشنامه سالانه هیئت دولت بر مبنای تکلیف تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۱۳۸۳ منتشر می‌شود که از زمان ابلاغ بخشنامه در هر سال مبنای ارزیابی قرار خواهد گرفت.
  6. چنانچه در هر مرحله از کار مشخص شود که اشخاص با مدارک جعلی نسبت به ارزیابی توان فنی و مالی خود اقدام نموده‌اند ضمن اقدامات قانونی علیه آن‌ها پروانه یا پروانه‌های آنان در هر مرحله از معدنکاری که باشند بلافاصله باطل خواهد شد.
  7. هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۰۳/۲۱ به پیشنهاد شماره ۸۵۷۴/۵۶ مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ نصاب موضوع ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات – مصوب ۱۳۸۳ – نصاب معاملات کوچک، معاملاتی که مبلغ کل معامله تا سقف مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال باشد، را تصویب کرد.
  8. همچنین جزء موارد زیر نباشند:
 • نخست وزیر، وزیران، معاونین و نمایندگان مجلسین نباشد.
 • از میان سفرا، استانداران، شهرداران و نمایندگان انجمن شهر نباشد.
 • متقاضی، کارمند و صاحب منصب کشورى و شهرداری و دستگاه هاى وابسته به آن‌ها نباشد.
 • متقاضی جزء کارمندان هر سازمان یا بنگاه یا شرکت یا بانک یا هر مؤسسه دیگر که اکثریت سهام یا اکثریت منافع یا مدیریت یا اداره کردن یا نظارت آن متعلق به دولت یا شهرداری‌ها و یا دستگاه هاى وابسته به آن‌ها باشد نباشند.
 • اشخاصى که به هر نحوی از خزانه دولت یا مجلسین یا مؤسسات مذکور در بالا حقوق یا مقررى یا حق الزحمه یا پاداش ویا امثال آن بطور مستمر (به استثناى حقوق بازنشستگى و وظیفه و مستمرى قانونى ) دریافت می‌کنند، نیز نمی‌توانند متقاضی باشند.
 • مدیران و کارکنان بنگاه هاى خیریه اى که از دولت یا از شهرداری‌ها کمک مستمر دریافت می‌دارند نیز نمی‌توانند متقاضی باشند.
 • شرکت‌ها و مؤسساتى که ۵ درصد یا بیشتر سهام یا سرمایه یا منافع آن متعلق به یک نفر از اشخاص مذکور باشد یا بیست درصد یا بیشتر سهام یا سرمایه یا منافع آن متعلق به چند نفر از اشخاص مذکور در موارد گفته شده در بالا باشد و یا اینکه نظارت و یا مدیریت و یا اداره و یا بازرسى مؤسسات مذکور با آن‌ها باشد به استثناى شرکت‌ها و مؤسساتى که تعداد صاحبان سهام آن ۱۵۰ نفر یا بیشتر باشد، مشروط بر اینکه هیچ یک از اشخاص مذکور در فوق بیش از ۵% از کل سهام آن را نداشته و نظارت یا مدیریت یا اداره ویا بازرسى آن با اشخاص مذکور نباشد.
 • شرکتهایى که اکثریت سهام یا سرمایه یا منافع آن‌ها متعلق به شرکت هاى مندرج در بند ۷ باشد نیز نمی‌توانند متقاضی باشند.
 • پدر و مادر و خواهر و برادر و زن و شوهر و اولاد بلافصل و عروس و داماد و اشخاص مندرج در این قانون، همچنین شرکت‌ها و مؤسساتى که نزدیکان فوق الذکر مندرج در بند ۷ و ۸ به نحوی در آن سهیم و یا داراى سمت باشند.

شرایط ثبت معدن گوهرسنگ

 

جدول امتیاز صلاحیت فنی و مالی معدن اشخاص حقیقی

 1. در محاسبه امتیاز ارزیابی دانش فنی برای اعضا هیئت مدیره نیازی به ارائه لیست بیمه نمی‌باشد.
 2. حداکثر کسب ۶ امتیاز در هر بخش توان مالی و توان فنی شرط لازم برای صدور گواهی فنی و مالی است.
 3. حداقل کسب ۲۰ امتیاز با رعایت بند “ب” جهت صدور گواهی فنی و مالی الزامی است.
 4. در خصوص حساب‌های مشترک بانکی متناسب از سهم هر متقاضی از حساب مشترک محاسبه و امتیاز متناسب تخصیص می‌یابد.
 5. نصاب معاملات کوچک: نصابی که در بخشنامه سالانه هیئت دولت بر مبنای تکلیف تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۱۳۸۳ منتشر می‌شود که از زمان ابلاغ بخشنامه در هر سال مبنای ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 6. چنانچه در هر مرحله از کار مشخص شود که اشخاص با مدارک جعلی نسبت به ارزیابی توان فنی و مالی خود اقدام نموده‌اند ضمن اقدامات قانونی علیه آن‌ها پروانه یا پروانه‌های آنان در هر مرحله از معدنکاری که باشند بلافاصله باطل خواهد شد.

شرایط ثبت معدن گوهرسنگ

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *