موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

پتروگرافی

پتروگرافی

علم پتروگرافی یا سنگ نگاری تا حد زیادی مبتنی بر مطالعه مقاطع نازک و شفاف سنگ ها در یک میکروسکوپ مجهز به پلاریزه کننده است. در غیاب کریستال خارجی در یک سنگ، یک کانی به آسانی می تواند با تعیین برخی از خواص نوری آن شناسایی شود.

پتروگرافی در درجه اول به طبقه بندی سیستماتیک و توصیف دقیق سنگ ها مربوط می شود.سنگ نگاری -Petrography، که در واقع زیرشاخه ای از سنگ شناسی -petrology (سنگ شناسی نیز زیر گرایشی در زمین شناسی-Geology) است، به طور خاص به توصیف و طبقه بندی سنگ ها می پردازد. بیشتر تحقیقات و پژوهش های سنگ شناسی وابسته به نتایج سنگ نگاری است که معمولاً شامل بررسی سنگ ها در نمونه های کوچک و آزمایشگاهی توسط میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا است.

 میکروسکوپ پلاریزان پتروگرافی

بزرگنمایی بالا می تواند چیزهایی را نشان دهد که در غیر این صورت دیده نمی شوند، بنابراین سنگ شناسان اغلب سنگ ها را با نگاه کردن به مقاطع نازک یا برش های نازک سنگ چسبیده به لام میکروسکوپ پتروگرافی پلاریزه قرار دارند مطالعه می کنند مانند آنچه در شکل ۱ دیده می شود. میکروسکوپ های پتروگرافی از بسیاری جهات شبیه به انواع دیگر میکروسکوپ ها هستند، با این تفاوت که نوری که از زیر محل قرار دادن نمونه در زیر میکروسکوپ (stage) می آید از یک فیلتر پلاریزه (قطبیده شده) عبور می کند. در صورت تمایل می توانیم یک فیلتر پلاریزه دوم را در بالای فیلتر اول قرار دهیم. این فیلترها به ما اجازه می دهند تا خواص سنگ و کانی ها را ببینیم که در غیر این صورت نمی توانستیم آن ها را ببینیم. میکروسکوپ های پتروگرافی جزئیاتی را نشان می دهند که امکان شناسایی دقیق کانی ها را فراهم می کنند و اغلب اطلاعاتی را در مورد تاریخچه تبلور سنگ آشکار می سازد. پترولوژیست ها (سنگ شناسان) از بافت های سنگی وکانی ها برای تفسیر سنگ‌زایی یا Petrogenesis ( منشا و ماهیت فرایندهایی که یک سنگ را ایجاد کرده اند ) استفاده می کنند.
 پتروگرافی یا سنگ نگاری-میکروسکوپ پلاریزان پتروگرافی
شکل ۱-  میکروسکوپ پلاریزان پتروگرافی
پتروگرافیشکل ۲
در شکل ۲ یک مقطع نازک از نمونه سنگ را نشان می دهد. یک تکه سنگ، چسبیده به لام، نمونه به قدری نازک است (۳۰ میکرومتر)که نور می تواند از بیشتر دانه های کانی های آن عبور کند. با این حال، برخی از دانه ها، رنگ های مختلف سبز تا سیاه را نشان می دهند. رنگ های کانی ممکن است هنگام مشاهده در بزرگنمایی بالا برجسته تر باشند.
منبع:opengeology

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *