موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

مروارید پرورشی

پرورش مروارید

برخلاف مرواریدهای طبیعی، مرواریدهای پرورشی  به مقدار زیادی تولید می شوند. پرورش مروارید شامل وارد کردن یک عنصر خارجی در داخل صدف است. این فرآیند که با دخالت انسان انجام می شود به صدف اجازه می دهد تا با ایجاد لایه ای از مروارید در اطراف جسم خارجی از خود محافظت کند. پرورش مروارید تاهیتی (بزرگ‌ترین جزیره در گروه جزایر فرانسوی پلی‌نزی-French Polynesia است که در جنوب اقیانوس آرام قرار گرفته ) شامل ۵ مرحله می شود:

۱ – منبع رشد مروارید

مروارید تاهیتی به طور انحصاری در قسمت های کم عمق دریا در پلینزی، داخل صدف لب سیاه، که به نام Pinctada Margaritifera شناخته می شود، رشد می کند. . این صدف ها بسیار شکننده هستند و فقط در چند ناحیه از اقیانوس آرام زندگی می کند. این نرم تنان توانایی تکثیر آسان و  منظم را دارند.

فرآیند پرورش مروارید- صدف Pinctada Margaritifera

 

 ساختار داخلی صدف Pinctada Margaritifera

Pinctada Margaritifera ساختار داخلی صدف

۲ – جمع آوری اسپات _ Spat collection

در طول دوره تخم ریزی صدف ها، کالکتورها در دریا نصب می شوند تا به گامت های نر و ماده اجازه دهند تا با هم مخلوط شوند و لارو هایی به نام Spat در بستر صدف ها به دنیا آیند. این کلکتورها قطعاتی از پلاستیک سیاه رنگ هستند که به طناب متصل شده اند. به این ترتیب می توان لاروها در بستر صدف (nacres) را به گونه ای نگهداشت که به هم بچسبند و رشد کنند.
مرحله بعدی  این کار شامل خارج کردن لارو  (spat) از کلکتورها است. سپس Spat توسط یک نخ نایلونی با رشته هایی به نام beads (همانند دانه های تسبیح) که ۱۰ تا ۲۰ صدف را پشتیبانی می کند سوراخ و معلق می شوند. این رشته امکان بازسازی پیوندی را فراهم می کند که Spat را به کلکتور جدید آن متصل می کند.
فرآیند پرورش مروارید-Spat collection

 

۳ – پرورش-Breeding

پرورش صدف Pinctada Margaritifera هم برای سلامتی و هم برای محافظت از آنها در برابر شکارچیان طبیعی نیاز به نظارت دارد. برای تقویت رشد آنها، تمیز کردن منظم و کامل ضروری است. دو تا چهار بار در سال صدف ها را از آب خارج می کنند تا کاملا تمیز شوند . این کار شامل از بین بردن تمام پوسته ها، نرم تنان و جلبک هایی است که به آنها می چسبند و رشد خوب صدف را مختل می کنند.

۴- پیوند زدن- Grafting

برای بدست آوردن مروارید پرورشی تاهیتی باید تا مرحله پیوند زدن پیش رفت. این شامل ایجاد یک برش کوچک در صدف برای وارد کردن یک پیوند و یک هسته است.

  • پیوند: تکه ای از گوشته که از صدف  گرفته شده است
  • هسته: توپی از یک تکه پوسته

پس از این ، یک دوره ۴۵ روزه برای تعیین پذیرفته شدن هسته یا مرگ صدف لازم است. اگر  هسته و پیوند توسط صدف میزبان پذیرفته شوند، صدف به مدت ۲۴ ماه لایه ای از بستر مروارید را برای محافظت از خود پیرامون هسته تولید خواهد کرد. ضخامت بستر صدف باید به حداقل ضخامت ۰.۸ میلی متر برسد.

بعضی اوقات که هسته توسظ صدف پس زده می شود مروارید کشی (The Keshi ) تولید می شود که بر خلاف مروارید های مرسوم دارای شکل کروی نیست و هسته ندارد.

 

فرآیند پرورش مروارید-پیوند زدن- Grafting

۵- برداشت- Harvesting

پس از دو سال طولانی، کشاورزان مروارید صدف‌ها از آب بیرون می‌آورند و دوباره از پیوند دهندگان می‌خواهند تا مرواریدها بررسی و برداشت کنند . هنگامی که صدف ها تمیز شدند، پیوند دهنده برش دوم را برای بیرون آوردن مروارید یا کشی (مروارید بدون هسته) ایجاد می کند. اگر صدف مادر سالم باشد و پیوند دهنده کیفیت مرواریدهای برداشت شده را رضایت بخش ارزیابی کند، صدف دوباره با هسته ای به همان اندازه پیوند زده می شود. اگر مروارید رضایت بخش نباشد، این روند متوقف می شود و صدف و بستر مروارید سازش در صنایع دستی یا در طراحی اشیاء تزئینی و غیره استفاده می شود. پس از برداشت، مرواریدها و کشی ها را آبکشی کرده تا تمیز و براق شوند.

 

مرواریدهای کشی-The keshi pearls -پرورش مروارید
 مرواریدهای کشی-The keshi pearls

 

مروارید های پرورشی تاهیتی

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *