موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

کریزوپراز (Chrysoprase)

کریزوپراز (Chrysoprase)

کریزوپراز از خانواده کلسدونی هاست و سبز رنگ است که عامل رنگ خود را از نیکل گرفته است. بافت و رنگ چشمگیرش آن را به یک سنگ قیمتی محبوب برای ساخت جواهرات و همچنین تراش کاروینگ تبدیل کرده است.

آموزش کاروینگ

 

کریزوپراز چیست؟

این گوهر نوعی کلسدونی است و به نوعی کوارتز کریپتوکریستالی محسوب می شود. میزان شفافیت آن از اوپک تا تقریباً شفاف متغیر است. رنگ های آن نیز از سبز مایل به زرد تا سبز زیتونی و سبز تقریباً تیره با روشنایی رنگ (Tone) متوسط، متغیر است .

کریزوپراز (Chrysoprase)

 

گاهی اوقات ممکن است با اصطلاح “prase” برای توصیف سنگهای کریزوپراز با رنگ های تیره تر روبرو شوید همچنین “prase” برای اشاره به کلسدونی های سبز رنگ شده، توسط اینکلوژن های کلریت در اروپا استفاده می شود.

کریزوپراز (Chrysoprase)

 

آیا کریزوپراز یک سنگ جواهری خوب محسوب می شود؟

کریزوپرازها بدون کلیواژ با سختی ۶.۵ تا ۷ جواهر بسیار خوبی برای ساخت هر نوع طرح جواهری می باشد. با این حال، از آنجایی که برخی از آنها ممکن است سختی زیر ۷ داشته باشند در معرض خراش‌های ناشی از استفاده روزمره و همچنین خطر بسیار رایج گرد و غبار خانگی با سختی ۷ هستند.

کریزوپراز (Chrysoprase)

 

دلیل رنگ کریزوپراز چیست؟

در حالی که برخی از انواع کلسدونی، مانند متورولیت (mtorolite) زیمبابوه، ممکن است رنگ سبز خود را از کروم گرفته باشند، کریزوپرازها رنگ خود را از نیکل می گیرند.

 

آکواپراز چیست؟

یک کلسدونی به رنگ سبز مایل به آبی تا فیروزه ای که در سال ۲۰۱۵ در آفریقا کشف شد و با نام تجاری آکواپراز “™ Aquaprase” به فروش می رسد. این ماده از انواع کریزوپراز نیست. بلکه خود نوعی کلسدونی با خواص گوهرشناسی متمایز است .

 

آیا کریزوپرازهای مصنوعی وجود دارد؟

آزمایشگاه ها می توانند کوارتز از جمله کلسدونی ها را تولید کنند و همچنین نوع رنگ شده آن در جواهرات ظاهر می شود. با این حال، مصرف‌کنندگان بیشتر به دنبال نمونه های طبیعی و اصلی هستند انواع دیگری از کلسدونی‌ها هستند.

 

کریزوپراز کجا یافت می شود؟

استرالیا مهمترین منبع این گوهر سنگ به شمار می رود.

سایر منابع با کیفیت جواهر شامل موارد زیر است:

برزیل؛ قزاقستان؛ میانمار؛ لهستان؛ روسیه؛ تانزانیا؛ ایالات متحده: آریزونا; کالیفرنیا.

کریزوپراز (Chrysoprase)

 

کریزوپراز استرالیا

 

منبع:gemsociety

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *