موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

کشف یک سنگ غیرعادی توسط مریخ نورد ناسا

مریخ نورد Perseverance ناسا یک سنگ غیرعادی رنگ روشن را در دهانه دریاچه کشف کرد که مشابه آن هرگز در سیاره سرخ دیده نشده است. به گفته محققان این پروژه، این تخته سنگ عجیب ممکن است به جزئیات جدیدی در مورد گذشته باستانی مریخ اشاره کند.

کشف یک سنگ غیرعادی توسط مریخ نورد ناسا

 

این صخره که به خاطر ویژگی درخشان مشابهی در گرند کانیون، “نقطه آتوکو” نامیده شده است، “در یک لیگ خاص خود” قرار دارد، و به وضوح در میان تمام تخته سنگ های تاریکی که منطقه جستجو در نزدیکی کوه واشبرن در دهانه آتشفشان را پر کرده است، برجسته است. در بیانیه ناسا نوشت. دانشمندان برای اولین بار این سنگ را در موزاییکی از ۱۸ تصویر که در ۲۷ می گرفته شده بود، دیدند.

کشف یک سنگ غیرعادی توسط مریخ نورد ناسا

 

نقطه اتوکو ۴۵ سانتی متر عرض و ۳۵ سانتی متر ارتفاع تخمین زده می شود. دانشمندان با استفاده از دوربین های مریخ نورد، SuperCam و Mastcam-Z تایید کردند که این سنگ از پیروکسن و فلدسپات تشکیل شده است. تیم این فرضیه را مطرح کرد که سنگ رنگ پریده می تواند از قسمت دیگری از سیاره سرخ توسط یک رودخانه باستانی منتقل شده باشد یا قبل از فرسایش به سطح توسط ماگما در زیر زمین شکل گرفته باشد.

براد گارچینسکی از دانشگاه وسترن واشنگتن در بلینگهام در بیانیه‌ای گفت: «تنوع بافت‌ها و ترکیب‌بندی‌ها در کوه واشبرن یک کشف هیجان‌انگیز برای این تیم بود، زیرا این سنگ‌ها مجموعه‌ای از هدایای زمین‌شناسی را از لبه دهانه و احتمالاً فراتر از آن نشان می‌دهند.» که یکی از رهبران کمپین علمی فعلی است.

 

محققان افزودند که اگرچه آتوکو “اولین در نوع خود” است که در مریخ دیده می شود، اما تقریباً به طور قطع “آخرین” نخواهد بود زیرا Perseverance به ماموریت خود تا لبه دهانه دریاچه ادامه می دهد.

Perseverance در فوریه ۲۰۲۱ بر روی مریخ فرود آمد و از آن زمان در حال کاوش در دریاچه کراتر است، منطقه ای که تصور می شود زمانی یک دریاچه باستانی بوده است. ماموریت اصلی مریخ نورد یافتن نشانه هایی از حیات باستانی است و تاکنون ۲۴ نمونه زمین شناسی را برای بررسی بیشتر جمع آوری کرده است.

 

سفر فعلی از طریق دریاچه کراتر بخشی از چهارمین کمپین علمی Perseverance برای جستجوی مواد معدنی کربنات و الیوین در امتداد دهانه است. روی زمین، کربنات‌ها معمولاً در دریاچه‌های آب شیرین کم عمق یافت می‌شوند که هنگام واکنش دی اکسید کربن با آب تشکیل می‌شوند. با تجزیه و تحلیل این مواد معدنی، دانشمندان می توانند بینشی در مورد سطوح گذشته دی اکسید کربن در مریخ به دست آورند که شاخص مهمی از آب و هوای تاریخی آن است. کربنات‌ها همچنین مواد معدنی بسیار خوبی برای حفظ فسیل‌ها هستند که در صورت وجود ممکن است نشانه‌هایی از حیات باستانی را نشان دهند.

مریخ نورد Perseverance ناسا

مریخ نورد Perseverance ناسا

Perseverance اخیراً یک دور زدن کوتاه از Mt Washburn انجام داد تا به Bright Angel، بخشی از Neretva Wallis، رودخانه باستانی که زمانی به دریاچه Crater می‌ریخت، برسد. تیم تصمیم خواهد گرفت که در حین کاوش در منطقه جدید، نمونه های اصلی را جمع آوری کند یا خیر.

 

مریخ نورد Perseverance ناسا

مریخ نورد Perseverance ناسا

منبع:root-nation

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *