موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

Bloodstone-سنگ خون

Bloodstone-سنگ خون

سنگ خون یا Bloodstone جواهرات نسبتا ارزان قیمتی می باشند که در اندازه های مختلف موجود هستند. رنگ و تعداد لکه های آنها نقش اصلی را در ارزش گذاریشان ایفا می کند. سنگ هایی با تعداد بیشتری لکه های قرمز تیره یا نارنجی تیره معمولاً  با قیمت بالاتر فروخته می شوند. البته گوهرتراشی زیبا روی سنگ نیز به ارزش یک قطعه کمک می کند.

خصوصیات Bloodstone

رنگ سنگ خون، تیره تر از کلسدونی های (chalcedonies) سبز رنگ دیگر مانندکریزوپراس (chrysoprase) است. مات بودن سنگ خون به دلیل وجود اینکلوژن های اکتینولیت (actinolite) یا هورنبلند (hornblende) ایجاد می شود.
لکه های قرمز تا نارنجی، سنگ خون را از سایر عقیق ها متمایز می کند. وجود اکسیدهای آهن مانند هماتیت باعث ایجاد این لکه ها می شود. با این حال، برخی از سنگ‌های خونی ممکن است از چنین لکه‌هایی کم داشته باشند یا اصلاً  نداشته باشند.
سنگ خون

آیا Bloodstone یک سنگ جواهر خوب می سازد؟

اگرچه سنگ خون می‌توانند به صورت فست تراش بخورد، اما اغلب  به صورت دامله (Cabbing)  یا حکاکی شده (carved) هستند. مانند سایر اعضای خانواده کوارتز سختی سنگ، آن را به انتخابی عالی برای ساخت جواهرات تبدیل کرده است.
با توجه به بدون رخ (cleavage) بودن و استحکام بالا ، سنگ های خونی در واقع از بسیاری از سنگ های قیمتی بادوام تر هستند. آنها برای هر نوع لباسی مناسب هستند. ترکیب رنگ سبز تیره و قرمز خونی منجر به یک جلوه بصری قابل توجه می شود.
انگشتر Bloodstone-سنگ خون
گردنبند Bloodstone-سنگ خون

Bloodstone نماد چیست؟

سنگ خون در طول قرن‌ها، به‌ویژه از طریق داستان های مرتبط با خون، فرهنگ محلی  غنی ای را توسعه داده‌اند. به عنوان مثال، کانی شناس و فولکلورشناس جورج اف. کونز  ( George F. Kunz) بیان می کند که مردم اعتقاد داشتن که این جواهرات در برابر خونریزی  کاربرد داشته اند .سنگ‌ خون همچنین نماد شجاعت است،به دلیل ظاهر خون مانند لکه های سنگ خون، مسیحیان در قرون وسطی نیز به طور عامه این گوهر را با  مصلوب شدن مسیح مرتبط میدانستند.

منابع Bloodstone

در حال حاضر هند بزرگترین تولید کننده سنگ خون است همچنین بسیاری از مناطق در ایالات متحده این سنگ قیمتی را تولید می کنند، به ویژه در کالیفرنیا .
سنگ خون هند به صورت اسلب

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *