موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

تغییر رنگ الماس ها توسط روش های بهسازی

برای ایجاد رنگ در الماس ها می توان از روش های بهسازی استفاده کرد و همچنین قیمت الماس های طبیعی و بهسازی شده از نظر قیمت با یکدیگر اختلاف زیادی دارند.
فرشاد کیوانی مدرس گوهرشناسی موسسه گوهرشناسی تحسین به گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ در مورد روش های بهسازی الماس گفت: برای تغییر رنگ دادن در الماس ها چندین روش بهسازی وجود دارد؛ این روش ها عبارت اند از:

روش اول

تششعات رادیواکتیو که رنگ صورتی و آبی را در الماس ها به وجود می آورند اما پایدار نیستند و به مرور زمان رنگ از روی الماس ها پاک می شود.

روش دوم

روش بهسازی به نام HPHT(High Pressure, High Temperature) است که بر اثر دما و فشار بالا، الماس های قهوه ای را به رنگ زرد طلایی و الماس های خاکستری را به صورت بی رنگ تبدیل می کنند.

روش سوم

پوشش سطحی است که می توان  با آن تغییر رنگ الماس ها را ایجاد کرد و ارتقا داد  در واقع با فناوری های موجود، یک لایه رنگی به صورت پوشش در سطح الماس به وجود می آورد.
اختلاف قیمت در الماس های طبیعی و بهسازی شده
با توجه به شرایط و نوع رنگ اختلاف قیمت در الماس های طبیعی و بهسازی شده متغیر است بر همین اساس اختلاف قیمت الماس های آبی و صورتی طبیعی با نوع بهسازی شده ی آن حدود ۵۰ برابر است.

تغییر رنگ الماس ها

به طور مثال اگر یک الماس آبی رنگ که با روش بهسازی به این رنگ تبدیل شده است ۱۰ هزار دلار قیمت داشته باشد، نوع رنگ طبیعی آن تا ۵۰۰ هزار دلار نیز ارزش دارد و در اینجا این اختلاف قیمت مشهود است.

این اختلاف قیمت در نوع زرد طلایی یا بی رنگ ۵ تا ۱۰ برابر است.

پس این موضوع مهمی است که بدانیم داشتن بهسازی همیشه دلیل کاهش قیمت الماس رنگ شده می شود و بر همین اساس افراد زیادی وجود دارند که تا مبلغ چند میلیارد متضرر شده اند.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *