موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

گوهر تراشی در تهران- موسسه گوهرشناسی تحسین

گوهر تراشی

گوهر تراشی یا لاپیداری هنر کار با سنگ های قیمتی است. در  این مقاله با چهار شاخه اساسی در گوهر تراشی آشنا می شویم که شامل : تامبل کردن ، کاروینگ، تراش دامله و تراش فَسِت می باشند.

تامبل کردن گوهرسنگ  (Gemstone Tumbling)

ساده‌ترین شکل گوهر تراشبی تامبل کردن گوهرسنگ می باشد که  به حداقل تجهیزات نیاز دارد. در این حالت شما سنگ راف  را در یک تامبلر( یک محفظه گردان با مواد ساینده) قرار می دهید. در این روش به تدریج هر چه کار پیش می رود به منظور دستیابی به پولیش مناسب و مورد نظر، از ساینده های ظریف تری استفاده می کنیم. تا زمانی که نگین جلا پیدا کند این فرآیند بسیار شبیه آنچه برای سنگ ها در یک رودخانه یا در ساحل اتفاق می افتد می باشد.

 

نمونه ای از دستگاه تامبلر

 

نمونه ای از دستگاه تامبلر

 

تامبل کردن در گوهر تراشی

 

آیا تامبل کردن سنگ های  برای کودکان مناسب است؟

 این یک روش مناسب  و عالی برای کودکان و یک سرگرمی برای تمامی خانواده هاست تا سنگ های جمع آوری شده در تعطیلات یا هنگام شکارسنگ را به هدایا یا جواهرات خانگی تبدیل کنند که نتایج شگفت انگیزی را بوجود می آورد.

 

تراش دامله  cabochon cutting

تراش دامله یا کابوشن ( cabochon cutting) احتمالاً رایج ترین شکل از هنر گوهرتراشی  است.  در این تراش نگین هایی با کف صاف و رویه منحنی یا گنبدی شکل تراشید می شوند. معمولا جواهرات فیروزه یا اوپال با استفاده از تراش دامله تراشیده می شوند.

 

آیا می توان از تراش دامله درآمد کسب کرد؟

گوهرتراشی یک هنر سود آور است  و این تراش نیز از این قاعده مستثنی نیست . بسته به سنگ جواهری که  از آن برای گوهرتراشی استفاده می کنید می توانید ارزش افزوده مناسبی را بدست بیاورید، هم چنین می توانید این هنر را به عنوان یک سرگرمی یاد بگیرید و از انجامش لذت ببرد. البته این تراش نسبت به روش تامبل کردن هزینه و مهارت بیشتری را می طلبد.

تراش دامله فیروزه

تراش فَسِت  Faceting

 

در بین تمام هنرهای گوهرتراشی ، تراش فست  دارای بیشترین پتانسیل سود است. اگر بتوانید یک الماس را در یک حلقه نامزدی معمولی تصور کنید، احتمالاً یک جواهر با تراش فست  را تجسم کردید. سطوح مسطح با چیدمان هندسی، معمولاً سطح چنین الماسی را می پوشانند. به هر یک از این سطوح در این تراش یک فست (facet) می گویند.

این تراش درخشندگی (Brilliance) یک جواهر را  برجسته می کند. ( هنگامی که به یک الماس رو به بالا در زیر نور نگاه می کنید ، باید مقدار زیادی نور سفید ورودی به سنگ را منعکس کرده  و آن را به بیننده بازگرداند). درخشندگی را با پراکندگی  (dispersion ) یا آتش (fire) اشتباه نگیرید، (فلاش های رنگارنگی که ازالماس و برخی جواهرات دیگر بیرون می آیند).

 

درخشندگی در الماس-گوهر تراشی

 نام فست های الماس-گوهر تراشی

 

در این تراش کیفیت تجهیزات بسیار مهم می باشد و بر نتیجه نهایی کار تأثیر شایانی می گذارد. امروزه دستگاه های پیشرفته با دقت بالا انجام این تراش را آسان تر از گذشته کرده اند.

 

 کاروینگ یا کنده کاری Carving

کاروینگ چالش برانگیزترین هنر گوهرتراشی است. تعداد کمی از گوهرتراشان حرفه ای شناخته شده در این زمینه وجود دارند. برای موفقیت در کاروینگ جواهر ، شما نیاز به یک حس هنری متمایز و یک درک کامل از اصول گوهرتراشی دارید. فراتر از چوب یا فلز، سنگ های جواهر محدودیت‌هایی برای آنچه می خواهید حکاکی کنید دارند.

 

کاروینگ آکوامارین

کاروینگ سنگ آکوامارین

روش های کاروینگ

انواع مختلفی ازکاروینگ  وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین روش ها، کامئو (cameo) است. گوهرتراشان معمولاً آنها را از صدف‌های دریایی یا عقیق می‌تراشند . با این حال، تقریباً هر ماده ای ممکن است قابل تراش باشد.

سنگ های تراشیده شده به روش دامله نیز کاروینگ می شوند  اگر طرح در بالای  سنگ تراشیده شود، به آن حکاکی نقش‌برجسته یا intaglio می گویند. اگر طرح در پشت  سنگ حک شده باشد، به  آن reverse intaglio می گویند. برخی از کاروینگ ها برای استفاده در جواهرات طراحی نشده اند و گوهرتراشان این حکاکی ها را صرفاً به خاطر زیبایی انجام می دهند.

کاروینگ چهره

 

 

 

برای شرکت در دوره ها و کلاس های گوهرتراشی در تهران با ما در ارتباط باشید. تلفن:  ۰۹۹۰۶۹۵۹۸۵۰ تلفن ثابت: ۰۲۱۸۱۵۸۲۲۰۴

 

 

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *