موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

کشف یک الماس نادر که الماس دیگری نیز در دلش جای گرفته

این الماس به خاطر شباهتش به عروسک های سنتی معروف روسیه «الماس ماتروشکا» لقب گرفته ، ماتروشکا همان عروسک های چوبی ای که از بزرگ به کوچک هستند و داخل یکدیگر قرار می گیرند.کارشناسان هنوز نمی دانند این جواهر عجیب چطور شکل گرفته اما معتقدند اولین در نوع خودش در تاریخ استخراج الماس در دنیا است. اولگ کووالچوک، معاون مدیر بخش ابداعات در شرکت تحقیق و توسعه ی زمین شناختی ALROSA می گوید : « تا جایی که می دانیم ، تا پیش از این چنین الماس هایی در تاریح استخراج الماس در دنیا وجود نداشته . این واقعاً یکی از ساخته های منحصر به فرد طبیعت است، به خصوص به این خاطر که طبیعت از فضای خالی خوشش نمی آید. معمولاً اینطور است که مواد معدنی دیگری جایگزین بعضی مواد معدنی می شوند بدون آنکه فضایی خالی بماند. » هنوز معلوم نیست این الماس نادر چقدر می تواند قیمت داشته باشد.

این الماس در بخش استخراج و پردازش شرکت آلروسا در جمهوری یاکوتیا ی روسیه کشف شده است

الماس بیرونی گرچه ساختار بسیار پیچیده ای دارد، اما تنها ۰/۱۲۴ گرم وزن دارد و ابعاد آن تنها ۴/۸ در ۴/۹ در ۲/۸ میلیمتر است. در عین حال، حجم حفره ی داخلی تنها ۶ میلیمتر مکعب است و حجم الماس داخلی نیز تنها ۱/۵ میلیمتر مکعب است و وزن آن ۰/۰۰۴ گرم تخمین زده می شود. الماس داخلی شکلی مسطح دارد و ابعاد آن ۱/۹ در ۲/۱ در ۰/۶ میلیمتر است. این الماس توسط متخصصان شرکت تجارت الماس Yakutsk، در جریان یک فرآیند دسته بندی کشف شده و حالا به شرکت تحقیق و توسعه ی زمین شناختی آلروسا واگذار شده است.کارشناسان با استفاده از روش های مختلف از جمله طیف بینی فروسرخ و برش‌نگاری ریز پرتو ایکس یا میکرو سی‌تی، به بررسی این الماس نادر پرداخته اند. دانشمندان بر اساس تجزیه و تحلیل های خود می گویند ابتدا الماس داخلی رشد کرده و الماس بیرونی در مراحل بعدی رشد، شکل گرفته است.

کووالچوک در اینباره می گوید: «جالب ترین چیز برای ما این بود که فهمیدیم فضای خالی بین الماس های داخلی و بیرونی چطور شکل گرفته.» «ما دوتا فرضیه داریم.» « طبق فرضیه ی اول ، یک ماده معدنی از گوشته ی زمین طی دوران رشدش الماس دیگری را در خود به دام انداخته و بعداً در سطح زمین حل شده است.» «طبق فرضیه ی دوم ، درون الماس، یک لایه از ماده ی پلی کریستال متخلخل الماس به دلیل رشد بسیار سریع شکل گرفته وبعداً بر اثر پردازش های تهاجمی تر گوشته ی زمین حل شده است.»

«به دلیل وجود بخش حل شده ، یک الماس مثل عروسک های ماتروشکا آزادانه شروع به حرکت به درون الماس دیگر کرده است.»

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *