موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

دنیای درون گوهرها : الماس

امروزه الماس ها در آزمایشگاه تولید می شوند؟

الماس مانند زمرد ، سافایر و یاقوت  یکی از مورد توجه ترین گوهر ها ست که ممکن است در شرایط آزمایشگاهی تولید شود. در حالی که بسیاری از الماس های طبیعی دارای ادخال هایی هستند که بیانگر منشاء یا شرایط بهسازی آنهاست ، بسیاری نیز فاقد هر گونه ادخال و ویژگی های تعیین کننده می باشند و برای فهمیدن اینکه از کجا استخراج شده اند یا اینکه در آزمایشگاه تولید شده یا بهسازی شده اند به آزمایش های گوهرشناسی پیشرفته نیاز دارند.

الماس های زیادی مثل این الماس ۱.۱۵ قیراطی با برش برلیان ، با داشتن ادخال ها ( ناپاکی ها )

اطلاعات مفیدی به گوهرشناسان درباره منشا و طبیعی بودن گوهر میدهند

الماس های طبیعی ادخال هایی از کانی های طبیعی دارند

برای مثال، ادخال‌های گارنت کرومی می‌تواند نشان‌دهنده الماس های تشکیل‌شده در محیط پریدوتیت باشد، در حالی که امفاسیت و کیانیت یک محیط اکلوژیک را نشان می‌دهند. ویژگی‌های دیگری که برای گوهرشناس قابل تشخیص است، به اصطلاح رنگ های «اثر فلاش» هستند که شکستگی‌های پر از شیشه سربی و لوله‌های مخروطی حاصل از حفاری لیزری را نشان می‌دهند.

گارنت های کروم دار با رنگ  صورتی مایل به بنفش روشن معمول ترین ادخال ها در الماس های طبیعی با منشا پریدوتیتی می باشند

ادخال های سبز مایل به خاکستری امفاسیت به همراه گارنت پیروپ – آلماندین در الماس طبیعی با منشا اکلوژیک

الماس های مصنوعی چه زمانی تولید شدند؟

الماس مصنوعی با کیفیت جواهری از سال ۱۹۸۶ به صورت تجاری در دسترس بوده است. با این حال، پیشرفت‌های اخیر در روش‌های رشد باعث افزایش اندازه و کیفیت سنگ های تولید شده است. فرآیندهای رسوب بخار شیمیایی (CVD) و فشار بالا و دمای بالا (HPHT) تأثیر فزاینده‌ای در تجارت الماس داشته است، به طوری که سنگ‌های CVD به اندازه نهایی بیش از پنج قیراط می‌رسند و  در نمونه رشد یافته در HPHT تا پانزده قیراط گزارش شده . الماس های مله نیز که با این روش ها ساخته شده اند به طور گسترده در دسترس اند.بهسازی هایی که برای بهبود شفافیت الماس به کار گرفته شده اند از اواخر دهه ۱۹۷۰ وجود داشته است و شامل حفاری لیزری و پر کردن شکاف‌ها با شیشه سربی است. این شیشه تأثیر ظاهر ترک بر روی سنگ را کاهش می دهد. بهسازی های دیگر ممکن است رنگ الماس را بهبود و یا تغییر دهد. بهسازی با پرتودهی و دما بالا –  فشار بالا می تواند این کار را انجام دهد ، اما اغلب هیچ شواهد میکروسکوپی از فرآیند باقی نمی گذارد.

ادخال کربن سیاه رنگ بیانگر الماس مصنوعی رشد یافته به روش CVD

کریستال الماس به دام افتاده در یک الماس مصنوعی رشد یافته به روش فلاکس

 

منبع : GIA

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *