موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

واحد وزن گوهرسنگ

واحد وزن مورد استفاده در تجارت گوهرسنگ

در تجارت بین المللی جواهر، قیراط و گرم، grain و momme به عنوان واحد وزن مورد استفاده قرار می گیرند.

Carat: نام قیراط از زمان قدیم در تجارت جواهر استفاده می شد. این نام از درخت cuara در آفریقای coraltree و یا از دانه kernel (green keratiton) و لوبیا carbo گرفته شده است. از سال ۱۹۰۷، اروپا و آمریکا از کشورهای دیگری که سیستم استاندارد Metric (Mct) قیراط را که معادل ۲۰۰ میلی گرم و ۰/۲ گرم بود پیروی کردند. مقدار واحدهای وزن (قیراط) که در تاریخ ثبت شده است از محلی به محل دیگر بین ۱۸۸-۲۱۳ میلی گرم متفاوت بود. قیراط یا به شکل کسر (کوچکتر از ۱) و یا با عدد تا ۲ رقم اعشار نشان داده می شود. الماسهای کوچک با سوت (Point) سنجیده میشوند. یک قیراط ۱۰۰ سوت است. الماسهای کوچک ( برلیان) ۷ تا ۱۵ سوتی در بین همه ملل Mele نامیده می شوند و در وزنهای بیشتر از ۱۵-۱۲ سوت Mele درشت نامیده می شوند. در شکل زیر ارتباط بین قطر و وزن الماس با تراش استاندارد برلیان را می بینید. سنگهایی که چگالی و تراش متفاوت دارند، بدیهی است که وزن متفاوت هم خواهند داشت. در تجارت قیمت سنگ را در یک قیراط برآورد می کنند و براساس آن قیمت کل مشخص می شود. قیمت هر قیراط سنگ بستگی به اندازه سنگ دارد. هرچند اندازه سنگ یا وزن آن بیشتر باشد قیمت سنگ بطور فزاینده ای بالا می رود. یعنی اگر یک قطعه سنگ یک قیراطی ۷۵۰ دلار قیمت داشته باشد وزن یک قطعه ۲ قیراطی، با همان کیفیت سنگ قبلی لزوما ۱۵۰۰ دلار نخواهد بود و ممکن است ۳۰۰۰ دلار و یا بیشتر باشد. واحد وزن سنگها (قیراط) با واحد وزن (karat) در طلا متفاوت است. karat در طلا در حقیقت واحد کیفیت (عیار) است و هر چقدر عیار بالاتر باشد مقدار طلای استفاده شده در یک تکه جواهر بیشتر است و وزن ممکن است در عیارهای یکسان، متفاوت باشد.

Gram : در تجارت، واحد “گرم” برای گوهرهای گرانقیمت و بخصوص برای سنگهای خام مورد استفاده قرار می گیرد.

Grain : قبلا واحد وزن، برای مروارید “grain” بود و مقدار آن ۰/۰۵ گرم و یا ۱ قیراط بود و امروزه قیراط جای آن را گرفته است.

Momme : واحد وزن قدیم در ژاپن بود که معادل ۳/۷۵ گرم و یا  ۱۸/۷۵قیراط است و برای توزیع و فروش کلی مرواریدهای پرورشی بکار می رفت.

 

منبع: Gemstones of the world اثر والتر شومن-ترجمه ی رویا یحیوی

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *