موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

اسپسارتیت

اسپسارتیت-Spessartite

 کانی اسپسارتین(Spessartine) جزء خانواده گارنتها محسوب می شود و دارای رنگ نارنجی یا نارنجی متمایل به قهوه ای می باشد. اسپسارتین ایدئوکروساتیک است این واژه به معنای آن است که یک عنصر بنیادی در ترکیب خود دارد، که این عنصر منگنز می باشد و باعث رنگ نارنجی در سنگ می شود البته در صورتی که در ترکیب کانی آهن وجود داشته باشد رنگ آن به سمت قرمز تا قرمز تیره تغییر می کند. نام کانی اسپسارتین از محل یافت آن در شهر اسپسارت واقع در شمال غربی باواریای آلمان گرفته شده است لازم به ذکر است اسپسارتیت (Spessartite) نام دیگر اسپسارتین است و در برخی از منابع به این نام اشاره شده است.

اسپسارتیت (Spessartite)

اسپسارتیت (Spessartite)

 

 

معمولاً اسپسارتین در جواهرات جزء سنگ های پاک محسوب می گردد که خود عامل مهمی در جذابیت این کانی بشمار می آید؛ البته می توان اسپسارتین‌ماندارین(Mandarin) نامیبیا را از این مورد مثتثنی دانست زیرا که اسپسارتین های این معدن اغلب حاوی (Needle) بی رنگ هستند که ظاهر سنگ را متفاوت می کنند در صورتی که این ناخالصی به مقدار کمی در سنگ وجود داشته باشد موجب بازی نور در کل سنگ می شود در نتیجه در زیبا تر شدن سنگ تأثیر بالایی دارد.

اسپسارتین در مکان هایی که دارای پگماتیت ها و سنگ های دگرگونی ناحیه ای باشند یافت می شود که می توان به معادن کشورهای(برزیل، برمه، ماداگاسکار، آلمان، ایتالیا، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، سریلانکا و آمریکا) اشاره کرد. البته امروزه در بین این معادن، معدن (Flood) نیجریه و (Mandran) نامیبیا از لحاظ رنگ مورد توجه بالایی قرار گرفته است.

اسپسارتیت (Spessartite)

 

اسپسارتیت (Spessartite)

 

رنگ
شفافیت: شفاف تا کدر
۷.۵-۶.۵:سختی مو
۴.۳-۳.۱۵: وزن مخصوص
۱.۹۰-۱.۷۰: ضریب شکست نوری
SR: بازگشت نوری
شکست دوگانه :ندارد
۰.۰۲۷-۰.۰۲۴: تفرق نور
سیستم کریستالی: کیوبیک
رنگ سائیدگی: سفید
فرم شکستگی: صدفی
کیلواژ: ندارد
جلاء: شیشه ای تا نیمه الماسی
Mn۲+۳Al۲(SiO۴)۳ : ترکیب شیمیایی

فلورسانس: ندارد

انگشتر زیبا

انگشتر زیبا

منبع: موسسه گوهر کیپا دانشگاه خوارزمی

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *