موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

الماس زرد

علت این رنگ حضور عنصر نیتروژن بصورت پراکنده در درون الماس است . این الماس ها معروف هستند به الماسهای قناری اینگونه الماسها را بصورت آزمایشگاهی هم تولید میکنند که از قیمت کمتری نسبت به نوع طبیعی خود برخوردارند با این شرایط که از کیفیت و پاکی زیادی هم برخوردارند. نوع مصنوعی آن به روش HPHT (تحت فشار و گرما) و irradiation (پرتو افکنی) میسازند.

 

الماس تیفانی

 

الماس تیفانی یکی از مشهور ترین الماس های زرد

الماس تیفانی یکی از بزرگ ترین و مشهورترین الماس های زرد فنسی در جهان است.این گوهرسنگ  ۲۸۷.۴۲ قیراطی در سال ۱۸۷۷ در آفریقای جنوبی در معدن Kimberley  کشف شد و یک سال بعد به مالکیت چارلز لوئیس تیفانی موسس شرکت تیفانی (Tiffany & Co) در آمد. الماس افسانه ای تیفانی با استانداردهای بسیار بالا توسط George Frederick Kunz  پس از یک سال مطالعه در پاریس تراش خورد  و در نهایت در عرض بیش از یک اینچ، با برش کوسن( antique cushion brilliant)  به وزن نهایی  ۱۲۸.۵۴ قیراط کاهش رسید. الماس تیفانی یک شاهکار گوهرتراشی است.

تا به امروز، الماس تیفانی تنها در چهار طرح به نمایش گذاشته شده و  یکی از مشهور ترین جواهرات در سینما می باشد که توسط خوانندگان و بازیگران مختلف پوشیده شده است  جالب آنکه  در فیلم ۲۰۲۲ Death on the Nile از  بدل این جواهر که توسط خود شرکت تیفانی ساخته شده بود استفاده شد . با این حال خانه دائمی این الماس زرد در فروشگاه شاخص تیفانی در منهتن، شهر نیویورک است.

 

الماس زرد تیفانی

الماس تیفانی

:رنگ

الماس زرد
شفافیت: شفاف تا کدر
۱۰: سختی مو
۳.۵۵-۳.۴۷: وزن مخصوص
۲.۴۱۹-۲.۴۱۷: ضریب شکست نوری
SR: بازگشت نوری
شکست دوگانه: ندارد
۰.۰۴۴: تفرق نور
سیستم کریستالی: کیوبیک
رنگ سائیدگی: بی رنگ
فرم شکستگی: صدفی ،سوزنی
کیلواژ: کامل
جلاء: الماسی
C: ترکیب شیمیایی
فلورسانس: قوی


در مقالات بعدی با:

  • الماس صورتی
  • الماس قهوه ای
  • الماس کاملیون
  • الماس سیاه (الماس های صنعتی)

آشنا خواهیم شد همراه ما باشید.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *