موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

الماس صورتی

تمامی الماسهای نوع فنسی یا فانتزی از محبوبیت بالایی برخوردارند و الماس های صورتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. الماس های صورتی طبیعی در هند، آفریقای جنوبی و برزیل یافت شده اند. اما اخیراً بیشترین تولید را معدن Argyle در استرالیا داشته است. تخمین زده شده است که معدن Argyle می تواند در حدود ١٠سال دیگر هم، الماس صورتی تولید کند. الماس های صورتی مانند دیگر الماس ها دارای سختی ١٠در واحد مو می باشند.

الماس صورتی

الماسهای صورتی نسبت به الماس هایی بارنگ آبی، سبز، نارنجی بشدت کمیاب هستند ، الماس های صورتی طبیعی در برخی مواقع در نگاه های سریع از خود یک رنگ فرعی و ثانویه هم نمایش می دهند. بعضی مواقع می توان رنگ های قهوه ای، نارنجی یا ارغوانی را در آن ها نیز دید. رنگ آن ها ترکیباتی از صورتی خالص است که به خاطر سخت یافتن آن ها گرامی داشته می شوند که می توان از آن جمله به رنگ های صورتی مایل به ارغوانی، صورتی نارنجی و صورتی مایل به قهوه ای اشاره کرد.

هنگامی که الماس می خرید، باید به وزن آن بر حسب قیراط، برش، شفافیت و رنگ آن دقت کنید. الماس های صورتی در حالات برش زیادی در دسترس هستند اما حالت گرد و مدور در آن ها بسیار دیده می شود. الماس های صورتی طبیعی تولید محدودی دارند و بنابراین انتظار است که قیمت آن روندی صعودی داشته باشد. طبق آخرین قیمتهای تعیین شده نوع نرمال آن با سایز ۳ قیراط به بالای آنها قیراطی حداقل ۴۰۰ هزار دلار هم معامله شده است.

رنگ:

شفافیت: شفاف تا کدر

سختی مو:۱۰

وزن مخصوص:۳.۵۵-۳.۴۷

ضریب شکست نوری:۲.۴۱۹-۲.۴۱۷

بازگشت نوری:SR

شکست دوگانه: ندارد

تفرق نور:۰.۰۴۴

سیستم کریستالی: کیوبیک

رنگ سائیدگی: بی رنگ

فرم شکستگی: صدفی ،سوزنی

کیلواژ: کامل

جلاء: الماسی

ترکیب شیمیایی:C

فلورسانس: قوی

 

 

بزرگترین الماس صورتی با رنگ فنسی واضح (fancy vivid) در جهان، الماس Steinmetz با وزن ۵۹.۶۰ قیراط است که هیچ گونه عیبی هم در درون خود ندارد. این الماس پس از حدود ۲٠ماه گوهرتراشی از یک الماس صورتی درشت که کمی بالای ١٠٠قیراط وزن داشته است ، بدست آمده است.

الماس صورتی

الماس Steinmetz

الماس Steinmetz با وزن ۵۹.۶۰ قیراط

لازم بذکر است که الماس معروف دریای نور که در موزه جواهرات بانک مرکزی نگهداری میشود از این نوع الماس است که رتبه بزرگترین الماس صورتی را هم بخود اختصاص داده است. الماس های صورتی را هم مانند دیگر انواع الماس های رنگی می توان در آزمایشگاه پرورش داد. نوع آزمایشگاهی آن هم سخت و پایدار است اما از آنجایی که طبیعی نیست قیمت کمتری دارد.

 

 

الماس معروف دریای نور با وزن ۱۸۲ قیراط از مجموعه جواهرات ملی ابران

 

 

در مقالات بعدی با:

  • الماس قهوه ای
  • الماس کاملیون
  • الماس سیاه (الماس های صنعتی)

آشنا خواهیم شد همراه ما باشید.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *