موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

تورمالین

تورمالین-Tourmaline

تورمالین(Tourmaline) یک سیلیکات بُر است و در مناطق حاوی سنگ های پگماتیتی به شکل بلورهای ستونی کشیده و بلند و با رنگ های مختلفی در طبیعت یافت می شود، به همین دلیل تورمالین ها را نسبت به رنگشان به گونه های مختلفی تقسیم کرده اند. مهم ترین آن ها عبارت از: روبی لایت، پارایبا، چشم گربه ای، هندوانه ای، کروم دراویت و تورمالین صورتی می باشند. دربین آن ها پارایبااز ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

تورمالین-Tourmaline

 

نام Tourmaline برگرفته شده از واژه ی محلی سیلانی تورامالی (Turamali) به معنی سنگ های با رنگ های مختف می باشد. این کانی برای اولین بار در سال ١٧٠۳میلادی توسط هلندی ها از سری لانکا به اروپا برده شد؛ از آن به بعد تحت نام گوهر تورمالین در بین مردم خوانده می شود عامل رنگ دهنده در این کانی نسبت به رنگ متغیر است ولی در مجموع عنصرهای کروم، منگنز، نیکل، کبالت، وتیتان باعث ایجاد رنگ در کانی می شوند؛ البته برای بهبود رنگ Tourmaline آن را به وسیله حرارت دادن، پرتو افکنی و وپر کردن ترک ها با روغن ترمیم می کنند.

از لحاظ شفافیت نیز تورمالین های با رنگ آبی و آبی متمایل به سبز از شفافیت بالاتری برخوردارند، در صورتی که تورمالین های قرمز و صورتی حاوی ناخالصی هایی هستند که با چشم دیده می شوند.؛ همچنین ناخالصی روتیل سوزنی به وفور در Tourmaline دیده می شود، در ضمن تورمالین دارای چند رنگی زیاد و شدید است همچنین آمریکایی ها Tourmaline را نماد و سنگ ملی خود می دانند.

 

تورمالین-Tourmaline

 

رنگ:

شفافیت: شفاف تا کدر

۷.۵-۷: سختی مو

۳.۳۲-۳: وزن مخصوص

۱.۷۷-۱.۶۰: ضریب شکست نوری

خواص نوریU: تک محوره (-)

DR: بازگشت نوری

۰.۰۴۰-۰.۰۱۸: شکست دوگانه

۰.۰۱۷: تفرق نور

سیستم کریستالی: تری گونال

رنگ سائیدگی: سفید

فرم شکستگی: صدفی

کیلواژ: ندارد

جلاء: شیشه ای

ترکیب شیمیایی :NaFe2+ 3 (AlFe3+)6 [(OH)4-(BO3)3-Si6O18]

جرم مولکولی: (gm) 963.76

فلورسانس: ضعیف (قرمز به بنفش)

 

نام های اشتباه برای Tourmaline

ممکن است با تورمالین سبز که به عنوان « زمرد برزیلی » یا « زبرجد(پریدوت) سیلانی » فروخته می شود و تورمالین آبی که به عنوان « سفایر برزیلی » فروخته می شود مواجه شوید.

تورمالین، زمرد، پریدوت و سفایر (یاقوت کبود) گونه‌های جواهری متمایزی هستند. زمرد و یاقوت کبود نیز کمی گرانتر از بیشتر تورمالین ها می باشند از فروشندگان بخواهید نام و منابع تورمالین هایی را که می فروشند توضیح دهند یا درخواست تجزیه و تحلیل آزمایشگاه های معتبر گوهرشناسی، به خصوص برای سنگ ها گرانقیمت را داشته باشند

 

کوارتز تورمالینه چیست؟

برخی از سنگ های کوارتز شفاف ممکن است دارای اینکلوژن سوزنی شکل از کریستال های تورمالین سیاه رنگ باشند. این قطعات که کوارتز تورمالینه (تورمالین دار) نامیده می شوند ، می توانند به عنوان کریستال های جذاب و یا سنگ های قیمتی برای ساخت جواهرات استفاده شوند.

 

کوارتز تورمالینه

 

Tourmaline کجا یافت می شود؟

منابع زیر برخی از تولیدکنندگان عمده Tourmaline هستند:

افغانستان
بولیوی
برزیل
جمهوری چک
هند
ژاپن
کنیا
ماداگاسکار
مالاوی
مکزیک
موزامبیک
میانمار
نامیبیا
نیوزلند
نیجریه
روسیه
اسکاتلند
سری لانکا
تانزانیا
ایالات متحده
زیمبابوه
زامبیا
سایر منابع: ایران؛ چین؛ جمهوری دموکراتیک کنگو؛ ایتالیا؛ نپال؛ پاکستان؛ تاجیکستان؛ ویتنام

چگونه از جواهرات Tourmaline مراقبت کنیم؟

به دلیل رسانایی الکتریکی Tourmaline، این جواهرات گرد و غبار بیشتری را نسبت به سنگ های غیر رسانا جذب می کنند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید مرتباً آنها را تمیز کنید.

از آنجایی که بیشتر تورمالین ها دارای اینکلوژن های متعددی هستند، از تمیز کردن آنها با دستگاه های اولتراسونیک یا بخار خودداری کنید . لرزش و گرما ممکن است باعث انبساط اینکلوژن های مایع شود و سنگ را خرد کند. در عوض برای تمیز کردن، از یک برس نرم، مواد شوینده مناسب و آب گرم استفاده کنید.

 

Tourmaline

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *