موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

سرولیت-Ceruleite

به احتمال زیاد نمونه‌های سرولیت (Ceruleite) را در مجموعه‌های کانی پیدا می‌کنید تا در مجموعه‌های جواهرات. با این حال، به دلیل نادر بودن و قابل تراش بودن نمونه، حتی در موزه‌ها، تعداد کمی سرولیت تراش خورده خواهید دید. چنین کیفیتی از این سنگ بسیار گران و کمیاب است. با این وجود، رنگ‌های آبی فیروزه ای سرولیت آن را برای کلکسیونرهای جواهرات جذاب می‌کند. نگین های سرولیت تراش خورده می توانند رنگ تیره و درخشان تری نسبت به نمونه های راف داشته باشند.

فراتر از نادر بودن و هزینه، سرولیت ها چالش های دیگری را برای علاقه مندان به آن ها به همراه دارند. این سنگ های قیمتی نسبت به سنگ های جواهرات رایج تری مانند کوارتز سختی کمتری دارند (۵-۶) . تخلخل آنها همچنین تراش و پوشیدن آنها را دشوار می کند به همین دلیل استفاده از گوشواره و آویز باید خطرات کمتری نسبت به استفاده از انگشتر داشته باشد.

 

شناسایی Ceruleite

این سنگ قیمتی در  Streak test یک رنگ سفید مایل به آبی به جا می گذارد  Streak test در واقع آزمایشی است که از آن برای تعیین هویت یک کانی استفاده می کنند و سطح کانی را به یک صفحه به نام Streak Plate می کشند. Streak، رنگ کانی به شکل پودر است برخی از کانی ها رنگی متفاوت از رنگ بیرونی خود در صفحه ایجاد می کنند همچنین به یاد داشته باشید هرگز برای یک جواهر این آزمایش را انجام ندهید چون یک آزمایش مخرب است و فقط به عنوان آخرین راه حل استفاده می شود.

  • فرمول شیمیایی : Cu۲Al۷(AsO۴)۴(OH)۱۳ · ۱۱.۵H۲O
  • رنگ: آبی فیروزه ای
  • سختی مو :۵ – ۶
  • وزن مخصوص: ۲.۷۰ – ۲.۸۰۳
  • سیستم کریستالی:مونوکلینیک

 

سرولیت-Ceruleite

مراقبت از Ceruleite

در صورتی که صاحب خوش شانس یکی از این سنگ ها هستید برای جلوگیری از خراش، سرولیت ها را جدا از سایر نگین ها نگهداری کنید.از تمیز کردن سرولیت ها با هر سیستم مکانیکی خودداری کنید . این نگین ها را فقط با یک برس نرم و آب گرم تمیز کنید. از هیچ محلول پاک کننده دیگری استفاده نکنید، زیرا سرولیت ها ممکن است به مواد شیمیایی موجود در آنها واکنش نشان دهند. سرولیت را خیس نکنید. پس از پوشیدن قطعات آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

سرولیت-Ceruleite

Ceruleite کجا یافت می شود؟

منبع مهم تولید این سنگ، معدن Guanaco، شیلی است . شیلی در طول سال ها مهم تربن منبع برای این گوهر سنگ باقی مانده است.

سایر منابع مهم جواهر عبارتند از:

  • بولیوی
  • ایالات متحده
  •  انگلستان
  • استرالیا؛ فرانسه؛ نامیبیا و آفریقای جنوبی.

 

سرولیت آریزونا، آمریکا

 

 

منبع: gemsociety

 

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *