موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

عقیق نواری

عقیق نواری

عقیق نواری (Banded Agate) نوعی کلسدونی است که ساختار میکرو کریستالین کوارتز است این گوهر با الگوهای نواری منحصر به‌ فرد آن مشخص می‌شود که از لایه‌های رنگارنگ و بافت‌های مختلف تشکیل می‌شود. این نوارها می توانند از نظر رنگ، ضخامت و شفافیت متفاوت باشند و الگوهای مسحورکننده ای ایجاد کنند که به دلیل جذابیت زیبایی شناختی بسیار ارزشمند هستند.
عقیق
تشکیل عقیق‌نواری از طریق فرآیند رسوب‌گذاری (Deposition) اتفاق می‌افتد که در آن آب‌های زیرزمینی غنی از سیلیس به درون حفره‌های سنگ‌های آتشفشانی نفوذ پیدا می کنند و همانطور که محلول سیلیس به آرامی در طول زمان متبلور می شود و لایه هایی از کریستال های کوارتز میکروسکوپی را تشکیل می دهد که در نتیجه الگوهای نواری متمایز ایجاد می شود. این نوارها ممکن است از کانی و ناخالصی‌های مختلفی تشکیل شده باشند که به طیف متنوع رنگ‌ها و بافت‌های موجود در نمونه‌های عقیق نواری کمک می‌کنند.
عقیق‌نواری طیف وسیعی از رنگ و طرح را به نمایش می گذارد که منجر به طبقه بندی های متعدد می شود. در اینجا برخی از شناخته شده ترین انواع عقیق نواری آورده شده :
عقیق بوتسوانا (Botswana Agate): این نوع عقیق نواری که منشا آن بوتسوانا، آفریقا است، به دلیل الگوهای نواری عمدتاً خاکستری، صورتی و سفید خود شناخته شده است.
عقیق بوتسوانا (Botswana Agate)-عقیق نواری
عقیق برزیلی (Brazilian Agate): عقیق برزیلی به خاطر الگوهای نواری پر جنب و جوش و رنگارنگش مشهور است. این سنگ می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها، از جمله قرمز، نارنجی، زرد، آبی و سبز را داشته باشد. عقیق برزیلی به دلیل زیبایی چشمگیرش بسیار مورد توجه گوهرتراشان و کلکسیونرها قرار دارد.
عقیق برزیلی (Brazilian Agate)-عقیق نواری
عقیق توری دیوانه (Crazy Lace Agate): این نوع عقیق نواری با الگوهای نواری آشفته و پیچیده اش که شبیه توری درهم است مشخص می شود. عقیق توری دیوانه اغلب ترکیبی از رنگ‌ها از جمله سفید، خاکستری، قرمز، نارنجی و قهوه‌ای را به نمایش می‌گذارد که طرح‌های بصری جذابی را ایجاد می‌کند.
عقیق توری دیوانه-عقیق نواری
عقیق خزه ای (Moss Agate): عقیق خزه ای با ظاهر نیمه شفاف تا اوپک و وجود اینکلوژن های دندریتیک سبز یا سیاه که شبیه خزه یا شاخ و برگ است متمایز می شود. این اینکلوژن ها معمولاً از اکسیدهای منگنز یا آهن تشکیل شده اند و یک عنصر آلی منحصر به فرد به ظاهر سنگ اضافه می کنند.
عقیق خزه ای (Moss Agate)-عقیق نواری
عقیق توری آبی (Blue Lace Agate): همانطور که از نامش پیداست، عقیق توری آبی دارای الگوهای نواری ظریف و آبی روشن است که با لایه‌های سفید یا خاکستری پراکنده شده است.
عقیق توری آبی (Blue Lace Agate)-عقیق نواری
عقیق آتشین (Fire Agate): عقیق آتشین به دلیل اثر رنگین کمانی یا آتشین  خود که از انکسار نور در ساختار سنگ حاصل می شود، شناخته شده است و اغلب رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و طلایی را نشان می دهد و جلوه ای آتشین و پویا ایجاد می کند.
عقیق آتشین (Fire Agate)
عقیق لاگونا (Laguna Agate): عقیق لاگونا که از ایالت Chihuahua، مکزیک سرچشمه می‌گیرد، به‌خاطر رنگ‌های زنده و الگوهای نواری پیچیده‌اش مشهور است. معمولا دارای رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و سفید، با لایه های نیمه شفاف تا اوپک است که جلوه بصری خیره کننده ای ایجاد می کند.
عقیق لاگونا (Laguna Agate)
عقیق برگی (Plume Agate): عقیق برگی با  اینکلوژن های پر مانند که در الگوهای نواری آن مشخص می شود. این اینکلوژن ها ممکن است شبیه ابرها، برگ سرخس ها یا سایر اشکال ارگانیک باشند که به ظاهر سنگ، جذابیت می بخشد.
قیق برگی (Plume Agate)
اینها تنها چند نمونه از انواع و اقسام مختلف عقیق نواری هستند که در سراسر جهان یافت می شوند که هر نوع ویژگی‌های منحصر به فرد خود را نشان می‌دهد و عقیق نواری را به یک سنگ قیمتی جذاب و به شدت مورد تقاضا در میان گوهرتراشان، طراحان جواهرات و علاقه‌مندان تبدیل می‌کند.

خواص فیزیکی

سختی:۶.۵-۷ در مقیاس مو
شفافیت:نیمه شفاف تا اوپک
وزن مخصوص: ۲.۵۸- ۲.۶۴
فرم شکستگی:صدفی
کیلواژ: ندارد
جلاء:شیشه ای

منابع :

تعدادی از منابع عقیق نواری که هر کدام تنوع منحصر به فرد خود را ارائه می دهند عبارتند از:
برزیل
مکزیک
ایالات متحده آمریکا
بوتسوانا
هند
ماداگاسکار
اروگوئه
منبع: geologyscience

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *