موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

مورگانایت

مورگانایت-Morganite

مورگانایت-مورگانیت(Morganite) که عضوی از خانواده بریل است، به دلیل وجود منگنز، طیف رنگ های صورتی را نشان می دهد. اخیراً این سنگ قیمتی با افزایش محبوبیت و ارزش روبرو شده است.
سنگ های صورتی روشن تا صورتی متوسط، سنگ های بدون اینکلوژن با تراش های سفارشی با ارزش ترین سنگ های مورگانایت هستند. سنگ های بسیار روشن ودارای اینکلوژن در انتهای طیف ارزش‌گذاری قرار دارند.
از آنجایی که مورگانایت غالباً در بلورهای بزرگ وجود دارد، افزایش وزن باعث افزایش تصاعدی قیمت نمی شود. به طور عکس، مورگانایت های کوچکتر، اگر دارای رنگ خوبی باشند، می توانند ارزش بیشتری نسبت به اندازه بزرگتر آن داشته باشند.
مورگانایت

 

 کانی: بریل

ترکیب شیمیایی: Be ۳ Al ۲ Si ۶ O ۱۸

رنگ: صورتی تا نارنجی-صورتی

ضریب شکست: ۱.۵۸۳ تا ۱.۵۹۰

ضریب شکست مضاعف: ۰.۰۰۷ تا ۰.۰۰۸

وزن مخصوص:   ۲.۸۰ تا ۲.۹۱

سختی مو :  ۷.۵ تا ۸

مانند اکثر بریل ها، می توان از مورگانایت یک سنگ جواهر عالی ساخت چون هم سختی و هم دوام لازم برای پوشیدن روزانه در هر نوع جواهر را دارا می باشد .

اگرچه مورگانایت به رنگ بنفش و هلویی نیز یافت شوند، اما رایج ترین رنگ برای این سنگ صورتی است. بسیاری از علاقه مندان به گوهرسنگ و جواهرات صورتی را ترجیح می دهند، اگرچه برخی نیز ممکن است  رنگ هلویی را ترجیح دهند.

پس از کشف مورگانایت در سال ۱۹۱۰ در ماداگاسکار، Tiffany & Co این گوهر را به بازار آمریکا معرفی کرد و این گوهر به افتخار جی پی مورگان (J. P. Morgan)، یکی از بزرگترین سرمایه گذاران تاریخ، نامگذاری شد.

 

مورگانایت

Morganite ماداگاسگار

 

آیا Morganite یک “زمرد صورتی” است؟

 علاوه بر مورگانایت خانواده بریل شامل برخی از جواهرات شناخته شده دیگر مانند آکوامارین و زمرد نیز می شود.

 با این حال، آنها انواع متمایز بریل هستند و اصطلاح “زمرد صورتی” نباید برای مورگانایت استفاده شود.

متأسفانه، برخی از فروشندگان به نام‌های معروف گوهرسنگ ها  اشاره می‌کنند تا علاقه و قیمت‌ها را برای جواهری دیگر افزایش دهند و خریداران به طور معمول نام هایی را  مانند”زمرد صورتی” از فروشندگان فریبکار می شنوند زیرا زمرد ها محبوب هستند و  حتی با وجود نادر بودن مورگانایت قیمت آن از زمرد کمتر است. بنابراین القای این موضوع که مورگانایت ها زیر گونه ای از یکی از گران ترین جواهرات موجود در بازار هستند، گمراه کننده است.

به همین ترتیب، ممکن است نمونه های بریل بی رنگی برای فروش به عنوان مورگانایت عرضه و فروخته می شوند. این سنگ ها باید به عنوان گوشنیت (Goshenite -بریل بی رنگ)  نام گذاری شوند. همانطور که زمردها قیمت های بالاتری نسبت به مورگانایت‌ها دارند، مورگانایت ها نیز قیمت های بالاتری نسبت به گوشنیت‌ها دارند.

مورگانیت

منابع Morganite

 برزیل کریستال های ظریف و سنگ های مناسب ساخت جواهر تولید می کند

منابع دیگر عبارتند از:

 

منبع:gemsociety

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *