موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

سنگ گران قیمت

ژرمژوئیت-jeremejevite

ژرمژوئیت (jeremejevite) که در سال ۱۸۸۳ در روسیه کشف شد، برای مدت طولانی فقط به صورت دانه های میکروسکوپی در دسترس بود. در دهه ۱۹۷۰، این کانی کمیاب در بلورهای بزرگ و قابل رویت در نامیبیا کشف شد. با این حال، گوهرتراشان سنگ های بسیار کمی از این کانی را تراش داده اند.

با این وجود، اکتشافات اخیر این سنگ قیمتی در نامیبیا و مکان‌های دیگر باعث شده است که سنگ های قابل استفاده، در طیف وسیع‌تری از رنگ‌های کم‌رنگ برای تراش فست در دسترس باشند. علاوه بر رنگ‌های آبی روشن و زرد-قهوه‌ای، ژرمژویت‌ها می‌توانند رنگ‌های مایل به سبز، زرد روشن، زرد طلایی و حتی بنفش را نشان دهند.

ژرمژوئیت-jeremejevite

 

 از ژرمژوئیت با سختی ۶.۵ تا ۷.۵ و بدون کلیواژ می توان سنگ جواهر مناسبی را ساخت. با این حال این سنگ نادر است و در حال حاضر تا حد زیادی برای علاقه مندان به جواهرات ناشناخته باقی مانده .

ژرمژوئیت ها پیزوالکتریک (piezoelectric) هستند. این بدان معناست که این گوهر سنگ ها زمانی که تحت فشار قرار می گیرند برق تولید می کنند.

ژرمژوئیت-jeremejevite

ژرمژوئیت در رنگ و سختی ممکن است با آکوامارین و کوارتز همپوشانی داشته باشد و هر سه درای سیستم تبلور هگزاگونال شبیه به هم باشند اما ژرمژوئیت دارای ضریب شکست بیشتر و وزن مخصوص بالاتری است.

 

فرمول شیمیایی: Al۶(BO۳)۵(F,OH)۳

رنگ:بی رنگ، قهوه ای زرد روشن، آبی آکوامارین

سختی مو :۷

فرم شکستگی:صدفی

کلیواژ: مشاهده نشده است

وزن مخصوص: ۳.۲۸

سیستم کریستالی: سیستم هگزاگونال

جلاء: شیشه ای
شفافیت:شفاف
ضریب شکست: ω = ۱.۶۵۳ ε = ۱.۶۴۰
رنگ سائیدگی:سفید

نام این کانی به افتخار Pavel Vladimirovitch Jeremejev کانی شناس، مهندس و پروفسور روسی در آکادمی علوم سن پترزبورگ انتخاب شده .او اولین نمونه ها  از این کانی را جمع آوری کرد و احتمال داد که آنها یک کانی جدید هستند.

 

منابع

این کانی اولین بار به صورت تک بلورهای کوچک در شرق سیبری روسیه کشف شد .

در سال ۲۰۰۱، نامیبیا منبع جدیدی را در حدود ۱۸۰ کیلومتری شرق کیپ کراس (Cape Cross) کشف و اطلاع رسانی کرد.

منابع دیگر موارد زیر هستند:

 

گوهر سنگ گران قیمت

ژرمژوئیت تراش خورده نامبیا

 

منبع:gemsociety

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *