موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

زیبای سیاه ، شهاب سنگی با قیمت میلیون دلاری

زیبای سیاه از کجا آمده، بررسی قیمت این شهاب سنگ

شهاب سنگ  (شمال غربی ۷۵۳۳)  یک شهاب سنگ مریخی است که گمان می رود دومین شهاب سنگی قدیمی مریخی است که تاکنون کشف شده است. تخمین زده می شود که این شهاب سنگ دو میلیارد سال قدمت داشته باشد و دارای بیشترین آب در بین شهاب سنگ های مریخی است.

تصویر شهاب سنگ زیبای سیاه

یک مریخی خاص

اگرچه این شهاب سنگ از مریخ است ، اما در هیچ یک از سه دسته شهاب سنگ های مریخی قرار نمی گیرد و جزو  یک گروه شهاب سنگ مریخی جدید به نام “برش بازالتی مریخی” را تشکیل می دهد. زیبای سیاه ،  اولین بار در مراکش خریداری شد و تکه ای از آن توسط مالک آمریکایی آن به دانشگاه نیومکزیکو اهدا شد.

این شهاب سنگ در ربط سابایتا، منطقه قرداد سبطی ، صحرای غربی ، در مراکش در صحرا بزرگ در سال ۲۰۱۱ یافت شد و در مراکش توسط یک فروشنده شهاب سنگ خریداری شد که آن را به یک کلکسیونر در ایالات متحده فروخت. مراکش قوانین کنترل صادرات شهاب سنگ ندارد. مانند تمام شهاب‌سنگ‌هایی که به تعداد زیاد یافت می‌شوند یا در بازارها فروخته می‌شوند، نام مخفف منطقه جغرافیایی (شمال غربی آفریقا) و یک عدد است که به‌طور متوالی ارائه می‌شود. NWA 7533 نام مستعار “زیبای سیاه” است.

NWA 7533 یک برش آتشفشانی است که ظاهری پورفیری دارد، متشکل از بلورهای پلاژیوکلاز (آندزین) و پیروکسن (کبوتر و اوژیت) که قطر آنها تا ۵ میلی متر در یک توده زمین ریز دانه قرار گرفته است. مواد معدنی جانبی عبارتند از کلراپاتیت، کرومیت، گوتیت، ایلمنیت، مگنتیت، ماگمیت، فلدسپات قلیایی و پیریت.حتی برخی از کلاست ها وجود دارند که از ماگمای سرد شده ساخته شده اند. توده زمینه از پلاژیوکلاز دانه ریز، پیروکسن، مواد معدنی اکسیدی مختلف و آثار سولفید آهن ساخته شده است.کل شیمی سنگ نشان داد که NWA 7533 دارای بالاترین محتوای آب است که تا به حال در یک شهاب سنگ مریخ اندازه گیری شده است.آب ممکن است از اقیانوس‌هایی گرفته شده که قبلاً در مریخ وجود داشته‌اند، این ملکول های آب هنوز در زمان فوران سنگ آتشفشانی و در نهایت  هنگامی تبدیل به شهاب‌سنگ می‌شود ، وجود دارند.

این شهاب سنگ دارای اجزایی به قدمت ۰.۰۷ ± ۴.۴۲ Ga ( 4.42 میلیارد سال) است و در طول دوره آمازونی مریخ تشکیل شده است.این دومین شهاب سنگ مریخی شناخته شده است. تیمی از محققان ژاپنی که شهاب سنگ را مورد مطالعه قرار دادند، به این نتیجه رسیدند که آب در مریخ حدود ۴.۴ میلیارد سال پیش سرچشمه گرفته است.

زیبای سیاه چقدر می ارزد؟

در طی ارزیابی و ارزشگذاری که روی شهاب سنگ قرار گرفته هر گرم این شهاب سنگ معادل ۱۰ هزار دلار پیشنهاد قیمت شده است و زیبای سیاه ۳۲۰ گرمی قیمتی معادل سه میلیون و دویست هزار دلار ارزشگذاری شده است.

منبع : ساینس دیلی

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

2 دیدگاه

 1. فاطمی گفت:

  درود بر شما
  کلیپی از نوعی سنگ دریافت کردم که ارسال کننده مدعی است سنگ خاصی…. است
  چگونه میشه راهنمایی فرمایید
  در صورت امکان کلیپ را برایتان ارسال کنم

  1. بهنام علیزاده گفت:

   با سلام. تشخیص سنگ از روی عکس و فیلم امکان پذیر نیست. باشماره ۰۲۱-۲۲۰۴۳۶۴۲ تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *