موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

برخورد شهاب سنگ پیکسکیل

شهاب سنگ های تاریخی: پیکسکیل

در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۲ هنگامی که بسیاری از مردم مشغول زندگی روزمره ی خود بودند ، شاهد یک رویداد پر سر و صدا در تاریخ سقوط شهاب سنگ ها شدند. ۱۶ دوربین جداگانه در موقعیت های مختلف از لحظه ی سوختن این سنگ آسمانی فیلم برداری کردند . این شهاب سنگ پس از شکستن در بالای ایالت کنتاکی و پس از عبور غرب ویرجینیا و پنسیلوانیا  توسط هزاران شاهد عینی ، در پنسیلوانیا ، فیلادلفیا و واشنگتن دی سی ، دیده شد. پس از گذشت یک سفر فضایی طولانی با سرعت ۱۴ کیلومتر بر ثانیه وارد جو شد و  شهاب سنگ اصلی پس از شکستن و خوردشدن در اثر اصطکاک و  مقاومت جو ، با سرعت برخورد ۲۶۴ کیلومتر بر ساعت دقیقا زمانی که به یک گلوله ی آتشین ۱۲ کیلویی تبدیل شده بوده ، در ساعت ۱۹:۵۰ به وقت محلی با شورلت میلابو قرمز مدل ۱۹۸۰ که مالک آن فردی بنام میشل نپ بود ،در پیکسکیل نیویورک برخورد کرد.

 

لحظه ی ورود

یکی از فیلم های ورود این شهاب سنگ به جو توسط دوربینی که مشغول ضبط یک بازی محلی ثبت شده

مسیر پیمایش شهاب سنگ

سوراخ شکه کننده

میشل نپ بعد از شنیدن صدای مهیب برخورد این گلوله ی فضایی بیرون رفت و خودروی خود را با سوراخی بزرگ در صندوق عقب  پیدا کرد ، وقتی بالای شهاب سنگ ایستاد ، بوی گوگرد غلیظی محیط را گرفته بود و هنوز شهاب سنگ گرم بود. میشل این شهاب سنگ را در سا ۱۹۹۲ پنجاه هزار دلار فروخت. اتفاقی که در ابتدا یک حادثه ی شکه کننده بود .مسیر زنگی میشل و خودروی اورا عوض کرد.برای فهمیدن اینکه قیمت این شهاب سنگ در سال ۱۹۹۲ چقدر بالا بوده کافیست به این نکته توجه کنید که میشل آن شورلت را ۳۰۰ دلار  خریده بود.بعد ها میشل خودروی خودر ا بهیکی از شکارچیان شهاب سنگ به قیمت ۲۵ هزار دلار فروخت و این شورلت در موزه های فراوانی در سراسر دنیا به نمایش در آمد.

مقاله ی چاپ شده در یکی از روزنامه های محلی

شهاب سنگ پیکسکیل  نوع H6 ، بِرِشی مونومیکتیک ( قطعات داخلی آن از یک جنس هستند)است، شهاب سنگ های بِرِشی حاصل برخرود دو سیارک عظیم در فضا یا سیارک های بزرگ به سیارات به وجود می آیند.سن تقریبی این شهاب سنگ ۴.۴ میلیارد سال تخمین زده شده است.

 

 

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *