موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

سنجاق آمازونیت

آمازونیت

آمازونیت که «سنگ آمازون» نیز نامیده می شود، تنها میکروکلینی (microcline) است که احتمالاً به عنوان سنگ قیمتی با آن مواجه می شوید. میکروکلین ها فلدسپات های پتاسیمی با ساختار کریستالی تری کلینیک (Triclinic crystal system) هستند .

رنگ این سنگ می تواند از سبز کم رنگ تا سبز تیره و سبز آبی متغیر باشد. این سنگ ها معمولا (اما نه همیشه) لکه های سفیدی را به همراه دارند.

 

آمازونیت

 

آمازونیت ها با سختی ۶ تا ۶.۵ نسبت به سایر سنگ های جواهرات رایج مانند کوارتز و بریل نرم تر هستند . این بدان معنی است که آن ها هنوز در معرض خراشیدن در برابر خطرات روزمره مانند گرد و غبار(که سختی ۷ دارد) قرار دارند همچنین با داشتن رخ کامل (perfect cleavage) ممکن است در صورت برخورد تصادفی بشکنند. با این حال، از آمازونیت همچنان به عنوان سنگ‌های جواهر برای ساخت گوشواره، آویز و سنجاق سینه استفاده می شود، که معمولاً سایش خشن ندارند. این سنگ ها فاقد شفافیت هستند ، بنابراین به ندرت به صورت فست تراش می خورند . با این وجود، علاقه مندان به جواهرات اوپک ممکن است از طرفدارانشان باشند.

 

حکاکی روباه نه دم (از اساطیر چینی) بر روی آمازونیت

حکاکی روباه نه دم ( nine-tailed fox ) از اساطیر چینی 

 

مهر استوانه ای بابلی ساخته شده از آمازونیت، قرن ۱۵ قبل از میلاد

آیا آمازونیت جید  است؟

آمازونیت یک سنگ گران قیمت نیست. از سوی دیگر، جید (یشم سبز) بسیار محبوب و پرطرفدار است و می تواند قیمت های بالایی داشته باشد. فروشندگان ممکن است آمازونیت را به عنوان “یشم آمازون” به بازار عرضه کنند، زیرا برخی از نمونه های سبز ممکن است شبیه یشم باشند و  احتمالا مصرف کنندگان تصور کنند که یشم خریداری می کنند و مبالغ بالایی برای یشم فرضی پرداخت کنند در هر صورت خریداران باید مراقب باشند چون یشم آمازون “Amazon jade” نامی گمراه کننده است.

 

آمازونیت کجا یافت می شود؟

برزیل و پرو آمازونیت های خوب تولید می کنند، اما این سنگ قیمتی در بسیاری از مناطق در سراسر جهان نیز وجود دارد. در ایالات متحده، Pike’s Peakکلرادو و  Amelia Courthouse ویرجینیا آمازونیت های زیبا و با کیفیت جواهر تولید می کنند همچنین اتیوپی نیز به عنوان تولید کننده این سنگ با کیفیت بالا ظاهر شده است.

 

Amazonite crystals on matrix, Ethiopia

 

منبع:gemsociety

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *