موسسه گوهرشناسی تحسین

با همکاری آموزشی دانشگاه خوارزمی

جدول راپاپورت چیست؟

چکیده

در صنعت جواهرات برای تعیین قیمت الماس از استانداردی به نام راپاپورت (Rapaport) استفاده می شود. استفاده از این جدول به معامله کنندگان الماس و جواهرات کمک می کند تا از حدود ارزش و قیمت الماس خود اطلاعات درستی دریافت کنند. جدول راپاپورت توسط (Martin Rapaport) در سال ۱۹۷۸ در کشور بلژیک پایه گذاری و بر اساس وضعیت بازار و سیستم ۴Cs  تنظیم شده است. در استاندارد Rapaport یک اختلاف قیمت بین قیمت‌ های تعیین شده و مبلغ پرداختی برای الماس وجود دارد که امری طبیعی محسوب می شود.

جدول راپاپورت چیست؟

Rapaport استانداردی برای تعیین قیمت الماس در صنعت جواهرات است.این گزارش هر هفته روز پنجشنبه ساعت ۲۳:۵۹ به وقت EST از سوی موسسه راپاپورت صادر می شود .(لیست قیمت راپاپورت دارای حق  چاپ است و فقط برای مشترکان در دسترس است و جواهرفروشان و تاجران الماس از آن برای تعیین قیمت مصرف کننده از آن استفاده می کنند. بسیاری از  قیمت های توافق شده در تجارت الماس ،بر اساس تخفیف های موجود در لیست راپاپورت است. قیمت ها در این لیست بر اساس ۴C’s در الماس یعنی همان پاکی (clarity) ، وزن (carat) ، رنگ (color) و برش (cut) مشخص می شوند.
گروه راپاپورت در سال ۱۹۷۶ توسط مارتین راپاپورت پایه گذاری شد و به دلیل وجود استانداردهای بیشتر برای درجه بندی الماس های بیر نگ ، تمرکز خود را بر آن قرار داد.

مارتین راپاپورت کار خود را به عنوان برش دهنده و سورت کننده ی راف در شهر انتورب بلژیک شروع کرد ، او معامله کردن راف و الماس پولیش خورده را از سال ۱۹۷۵ در نیویورک شروع کرده و در سال ۱۹۷۸ لیست قیمت راپاپورت را به پایه گذاری کرد.

قیمت های راپاپورت به چه صورت است؟

قیمت هایی که در Rapaport وجود دارند ممکن است به طرز قابل توجهی بالاتر از مقدار پولی که در واقع برای آنها پرداخت می شود باشند. در تجارت الماس این طبیعی است که الماس با مقداری تخفیف نسبت به لیست فروخته شود و فقط گاهی ممکن است قیمت معامله دقیقا” برابر با لیست باشد و این در مورد الماس هایی است که دارای وزن بالا و برش بسیار عالی هستند.

نمونه ای از یک جدول راپاپورت

مقدار تخفیفی که شامل حال خریدار می شود توسط فاکتورهای مختلفی تحت تاثیر قرار می گیرد. کیفیت سنگ و برش ، اعتبار منبع ، مکان و نوع بازار و قابلیت تبدیل شدن آن به پول نقد که تحت تاثیر سایز سنگ است یک بسته را تشکیل می دهند که مقدار تخفیف را مشخص می کنند. هرچقدر که امکان فروختن یک سنگ بیشتر باشد یعنی راحت تر بتوان آن را فروخت میزان تخفیف کمتر می شود. الماس هایی که اصطلاحا ” به آنها Hard to sell گفته می شود معمولا” با تخفیف زیادی به فروش می رسند.
لیست قیمت  راپاپورت ، قیمت دقیق یک قطعه الماس را مشخص نمی کند بلکه می تواند نقطه ی آغازی باشد برای انجام یک معامله که ارزش تقریبی یک الماس را مشخص می کند. در واقع قیمت نهایی یک سنگ الماس در نتیجه ی مذاکرات فروشنده و خریدار مشخص می شود که مشخصات فیزیکی یک سنگ در آن موثر هستند.

برای مشاهده و دانلود جدول راپاپورت به بخش گوهرشناسی ، تب راپاپورت مراجعه نمایید.

منبع : کتاب Gemstones of the world اثر والتر شومن ، ترجمه ی رویا یحیوی

نظرات کاربران

3 دیدگاه

    1. modir گفت:

      سلام خواهش میکنیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *